Tarım Bakanlığı 673 Kişi ile Yollarını Ayırdı..


gida-tarim-hayvancilik-bakanligi-gidahatti

 

 

 

 

Görevden Alınanların Sayısı 50 Bini Aştı

 

Bakanlık yetkilileri tarafından, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez teşkilatında 378 kişinin işine son verildiği, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundaki (TKDK) 204 kişinin sözleşmesinin feshedildiği belirtildi.

 

 

Tarım Bakanlığı 673 Kişi ile Yollarını Ayırdı

 

Bakanlık yetkilileri tarafından, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez teşkilatında 378 kişinin işine son verildiği, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundaki (TKDK) 204 kişinin sözleşmesinin feshedildiği belirtildi.

 

Bunun yanı sıra, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinde 17 çalışanın iş akdinin feshedildiği, 22 kişinin açığa alındığı ve haklarında soruşturma başlatıldığı ifade edilerek, bağlı iştiraklerden 28 kişinin iş akdinin feshedildiği kaydedildi.

 

Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğünde (AOÇ) çalışan 1 memurun işine son verildiği, Toprak Mahsulleri Ofisinden (TMO) 15 kişinin açığa alındığı ve haklarında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

 

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan (TAPDK) 8 kişi de dahil olmak üzere bakanlık ve bağlı kuruluşlarda toplam 673 kişi hakkında işlem yapıldığı belirtildi.

 

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda yürütülen çalışmalar kapsamında 51 bin 332 personel görevden uzaklaştırıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başta olmak üzere ekonomiyle ilgili kurum ve kuruluşlarda ise 15 Temmuz’dan bugüne kadar toplam 5 bin 412 personel açığa alındı.

 

BİRÇOK KAMU KURULUŞUNDA PERSONEL AÇIĞA ALINDI

 

Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜRKSAT AŞ, Ekonomi Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun (TAPDK) da aralarında bulunduğu birçok kamu kurum ve kuruluşunda görevden uzaklaştırma işlemi gerçekleştirildi.

 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI’NDA BİN 180 KİŞİ

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşlarda bin 180, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda 110, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıyla bağlı kurumlarda 673 kişi açığa alındı.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda bugün 24 kişi görevden uzaklaştırılırken, bu sayı 15 Temmuz’dan bugüne kadar 221’e ulaştı.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda 184, Maliye Bakanlığı’ndan bin 500, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda86, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda 300, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nda5, Borsa İstanbul‘da (BIST) 51, Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) 36 kişi açığa alındı.

 

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşlarda 265 kişi görevden uzaklaştırıldı.

 

 

 

Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan çalışmalar kapsamında merkezdeki büyükelçiler Gürcan Balık ve Tuncay Babalı görevden alındı.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatında çeşitli kademelerde görevli bin 112 personel açığa alındı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda FETÖ ile bağlantılı 97 personel daha açığa alınırken, bu rakam toplam 167’ye çıktı.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda toplam açığa alınan personel sayısı 599 oldu.TOKİ Başkanlığında görevli 22 personel açığa alındı.

 

MEB‘de merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı kamu personeline yönelik yürütülen çalışma kapsamında 21 bin 738 personel ile 21 bin 29 öğretmen açığa alındı. Böylece MEB’de görevden uzaklaştırılan personel sayısı 42 bin 767 oldu.

 

Milli Savunma Bakanlığı’nca 262 askeri hakim ve savcı görevden uzaklaştırıldı.

Ankara Üniversitesi’nde görevli 4 öğretim elemanı ile Bülent Ecevit Üniversitesinde 20’si öğretim üyesi 11’i idari personel olmak üzere 31 kişi açığa alındı.

 

TRT‘de 300, RTÜK‘te de çeşitli unvanlardaki 29 personel görevlerinden uzaklaştırıldı.

Ekonomiyle ilgili bakanlıklarda açığa alınanların sayısı 5 bin 412

 

Kalkınma Bakanlığı’nda açığa alınan personel sayısı 82’ye ulaşırken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlı, ilgili ve ilişkili kurumlarında 560, Ekonomi Bakanlığı’nda 15, TÜİK‘te 21, Sayıştay‘da 108 personel açığa alındı.

 

TÜRKSAT AŞ‘de 29 kişinin iş akitleri feshedildi.

 

Hazine Müsteşarlığı’nda 2 genel müdür, bir genel müdür yardımcısı ve 5 daire başkanı dahil 62 kişi açığa alındı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı ilgili ve ilişkili kurumlarda 529 kişi görevden uzaklaştırıldı. Ekonomiyle ilgili bakanlıklarda görevden alınan kamu çalışanlarının sayısı 5 bin 412’ye ulaştı.


Yazan - 28 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x