Ünlü işadamı Murat Ülker’den çarpıcı Kırım mesajı

Sosyal medyada paylaş.

dekupeulker43321be5

 

Ukrayna’da, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in azledilmesine yol açan çatışmaların Kırım’a sıçramasından kaygı duyuluyor. Rusya ve Ukrayna arasında kalan Kırım’ı, bir çok ülke yakından izlerken, babası Sabri Ülker Kırım doğumlu olan Murat Ülker, dikkat çekici bir mesaj paylaştı.
Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Twitter hesabında 4 saat kadar önce paylaştığı mesajında şu ifadelere yer verdi: Kırım’ı, babamın memleketini izliyorum merakla ve hüzünle… Bugününü anlamak için dünü düşünüyorum; Altınordu Devleti geliyor aklıma.”
KIRIM GÖÇMENİ AİLE
Haziran 2012’de yaşamını yitiren Sabri Ülker Kırım doğumlu. 1920’de Kırım’da doğan Ülker 9 yaşındayken ailesi ile Türkiye’ye göç etti.

 

 

O ÜLKE PARÇALANDI
Murat Ülker’in mesajında işaret ettiği Altın Orda (Altınordu) Devleti ise 1242’de kuruldu. Zaman içinde toprakları genişleyen devlet, Polonya ve Livanya’yı vergiye bağladı. Taht kavgalarının yaşandığı Altın Orda bir süre sonra güçten düştü. Yaşanan kavgalar sonrası parçalanan ülkede Kazan Hanlığı, Kırım Hanlığı, Astrahan Hanlığı, Nogay Hanlığı, Sibir Hanlığı kuruldu. 1502’ye gelindiğinde ise Altın Orda Devleti tarihten silindi.

 

 

  BANVİT’İN KURUCUSU GÖRENER’DE KIRIM KÖKENLİ

 

 

Resim-113

 

 

 

BANVİT’in kurucusu Vural Görener. 1927 doğumlu Görener’in kökeni Kırım’a dayanıyor. Dedeleri Kırım’dan önce Varna’ya hicret etmiş. Kendi tabiriyle, Rus’lardan kaçan aile burada da Bulgarlara tutulmuş! Bulgaristan’da da rahat edemeyince ailenin yolu İstanbul’a düşmüş. Vural Bey, İstanbul Çatalca doğumlu. Ailenin Bandırma serüveni ise bu dosyanın esas konusunu oluşturuyor. Yani küçük bir değirmenin ülkenin sanayi devi olma öyküsünden bahsediyoruz.

http://www.ciftlikdergisi.com.tr/tavukculuk-dunyamizda-sigortacilarin-emegi-buyuk.html
KIRIM’DA TANSİYON YÜKSEK
Ukrayna özerk bölgesi Kırım son 3-4 günden bu yana hareketli. Kırım Tatarları ve Ruslar arasında gerilimin yaşandığı bölgede, birçok devlet kurumu silahlı kişilerce ele geçirildi. Kırım havalimanın da bu sabah işgal edildiği bölgede silahlı kişilerin Rus olduğu iddia ediliyor.


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=55799

Yazan - Şub 28 2014. Kategori MANŞET, MAGAZİN. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |