Viyana Havalimanı’nda Türk yolculara Schengen eziyeti


57c90ee504207c2720676ff5

 

İstanbul-Londra seferini yaparken arızalanan ve Viyana’ya zorunlu iniş yapan uçaktaki yolcuların geceyi geçirebilmeleri için havayolu firması tarafından kentte otel ayarlandı ancak 49 kişinin havalimanından çıkışına izin verilmedi. Havalimanında bekleyişini sürdüren ve çoğunluğu Türk olan yolcular, sosyal medyada paylaşılan bir videoda Schengen vizeleri bulunmadığı gerekçesiyle mağdur olduklarını iddia ederek, Avusturya polisine tepki gösterdi.

 

 

Avusturya’nın başkenti Viyana’ya zorunlu iniş yapan İstanbul-Londra uçağının çoğunluğu Türk olan 49 yolcusunun, Schengen vizeleri olmadığı gerekçesiyle ülkeye girişine izin verilmedi.

 

Alınan bilgiye göre, British Airways firmasına ait İstanbul-Londra seferini yapan bir uçak, arıza nedeniyle Viyana Schwechat Havalimanı’na zorunlu iniş yaptı.

Havayolu firmasının yetkilileri, uçakta bulunan 249 yolcunun geceyi geçirebilmeleri için Viyana’daki otellerde yer ayırttı. Schengen vizesi bulunan yolcuların havalimanından çıkış yapmalarına izin veren Avusturya polisi, bu vizeye sahip olmadıkları gerekçesiyle 49 kişiyi çıkartmadı.

 

Çoğunluğu Türk olan bu yolcular, otele gidemedikleri için havalimanında mahsur kaldı.

 

Çocuk, yaşlı ve hastaların da bulunduğu yolculara 30 avro, battaniye, su ve yemek fişi verildiği öğrenildi.

 

 

 

“Böyle rezillik görmedim”

 

Yolculardan TRT muhabiri Yusuf Sami Kamadan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, havalimanında mahsur kaldıklarını ifade etti. Uluslararası hukuka aykırı muameleye tabi tutulduklarını savunan ve Türkiye’ye döndüğünde British Airways’e dava açacağını yazan Kamadan, yolcuların yaşadıkları durumunu anlatan bir video paylaştı.

 

Sosyal medyada kısa sürede yayılan videoda, iki çocuklu bir kadın, havalimanında mahsur kaldıklarını ve otele gitmelerine izin verilmediğini anlattı.

57c90f0161361f2facc4a58b

Bu kadın yolcu, şunları kaydetti:

 

 

 

“Uçağımız arıza yaptığı için mecburi iniş yaptık. British Airways bize otel ayarladı. Türk vatandaşı olduğumuz için bizi ülkelerine almıyorlar. Bir yaşında çocuğum. Şu an valizimi de vermiyorlar. Her şeyim valizimde, çocuğum aç. Buradaki bütün insanlar, biz Türküz diye mağdur durumdayız. Diyecek bir şey yok. Bu geceyi düşünüyorum. Hiçbir şey, valizimi bile vermiyorlar. Daha ötesi yok. Böyle rezillik görmedim. Her zaman ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz.”

 

Büyükelçilik devreye girdi

 

Schengen vizeleri olmadığı gerekçesiyle ülkeye girişlerine izin verilmeyen 49 yolcusundan bazıları, Türkiye’ye getirildi. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği, 49 yolcunun Schengen vizesi olmadığını gerekçe göstererek havayolu şirketi tarafından kentte ayrılan otellere gitmelerine izin verilmemesi üzerine harekete geçerek kriz masası kurdu. Büyükelçilik Maslahatgüzarı Kaan Orbay ve Başkonsolos Tayyar Kağan Atay, gece boyunca Viyana Havalimanı’nda yetkililerle temasta bulundu. Orbay ve Atay’ın girişimleri sonucu havalimanında mahsur kalan yolcuların bir kısmı, sabah Türkiye’ye getirildi. Kalan yolcuların ise gün içinde Türkiye’ye getirileceği belirtildi. Diplomatik kaynaklar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da mahsur kalan yolculara ilişkin gelişmeleri ilk andan itibaren sürekli takip ettiğini söyledi.aa


Yazan - 2 Eylül 2016. Kategori MANŞET, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x