02-05 Eylül Karaevli Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı


02-05 Eylül Karaevli Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı

Zir Yük. Müh. Osman İnan
osmaninan1985@gmail.com

02-05 Eylül 2020 tarihleri arasında Karaevli Köyü Tekirdağ ilinde Karaevli Tarım ve Teknoloji Günleri düzenlenecek. Fuar bildiğimiz kapalı mekan fuarlardan farklı bir konsepte açık havada, makine demostrasyonlarının olduğu, deneme alanlarını hemen orada ziyaretçilerin görebildiği, ayrıca canlı hayvanların bulunduğu hayvancılık bölümünün de olduğu, yani çiftçinin yapılan işi gözüyle görebildiği bir fuardır.

Karaevli fuarı DLG Fuarcılık limited şirketi tarafından 2011 yılından beri her sene Ağustos sonu Eylül başı gibi yapılmaktadır. Fuara İlaç, tohum, gübre, mekanizasyon alanlarında 100’ün üzerinde firma katılmaktadır. Her sene fuarla ilgili dikkat çeken en önemli hususlardan biri firmaların profesyonel yöneticilerini bilgi vermek üzere bu fuarda görevlendirebiliyor olmalarıdır. DLG Fuarcılık Genel Müdürü 16 yılın üzerinde mesleki deneyim ve tarım tecrübesine sahip Zir. Yük. Mühendisi Onur Kiraz beyefendi röportajında buna dikkat çekerek misafirlerin profesyonel kişilere doğrudan soru sorma imkanının bulunduğunu vurgulamaktadır. Yeri gelmişken Onur beyle kısa bir dönem çalışma fırsatı buldum, kendisinden tarıma dair pek çok şey öğrendiğimi belirtmek isterim.

Fuarı düzenleyen DLG Fuarcılığın internet sitesinde yer alan bilgiye göre
(http://www.dlgfuarcilik.com/tr/), International Field Days Turkey, Türkiye’de özel ve tek olan konsepti ile yeni bir açık alan Tarım Fuarı’dır. Sekiz yılda 18 fuar gerçekleştiren DLG Fuarcılık her iki yılda bir, “International Field Days Turkey” ve her yıl “Tarım ve Teknoloji Günleri” adı altında iki fuar düzenlenmektedir. DLG Fuarcılık ayrıca bu yıl 13-15 Ağustos 2020 tarihleri arsında Konya’da POTATO DAYS TURKEY Fuarını düzenliyor.

Firmayla ilgili kısaca bilgi verecek olursak;
DLG Alman Tarım Birliği 1885 yılında kurulmuş olup 28.000’den fazla üyesi olan, finansal ve politik olarak bağımsız bir kuruluş olup Almanya’da tarım sektöründe fuar düzenlemeye yetkili en büyük kuruluştur. DLG’nin Almanya’da düzenlediği fuarlar: 452.000 ziyaretçi ile AGRITECHNICA,
163.000 ziyaretçi ile EUROTIER, 23.000 ziyaretçi ile FIELD DAYS, ANUGA FOOD ve POTATO EUROPE’dur. DLG’nin yurtdışında düzenlediği fuarlar Rusya’da AgroFarm, Polonya’da OPOLAGRA ve FERMA’dır. DLG yıllardan beri Almanya ve diğer ülkelerde benzer fuarları düzenlemektedir.

Fuarı düzenleyenler, fuarcılık işini ve çiftçinin ne görmek istediğini iyi biliyorlar. Traktör şovları, buzağı yarışması gibi etkinlikler de düzenliyorlar. Fuarın gezilmesi oldukça kolaydı. Görülen şeyler akılda kalıyordu. Üretici için denenmiş ürünü hemen yerinde görmek
çok önemlidir, fuarda bu mümkün.


21 Ağustos 2020. 01:11
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x