1 Haziran Dünya Süt Günü


 

 

Tüm dünyada 1 Haziran Dünya Süt Günü olarak kutlanmaktadır.

 

Sütün, insanların ve tüm memeli hayvanların hayatındaki önemi ve yararları elbette artık dünya tarafından kabul görmüştür. Tartışmasız süt ve süt ürünleri tüketiminin artırılması gerektiği 7 den 70 e herkes tarafından bilinmektedir.

 

Ancak ne yazık ki halen ülkemizdeki kişi başına süt tüketimi dünya ortalamasının altındadır. Elbette bunun çok farklı nedenleri vardır. Ülkemizin hayvancılık politikaları, süt üreticilerinden tüketicilerine uzanan sektörel uygulamalar, insanların beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesine dair eğitim başta olmak üzere ekonomik vb. etkenler süt tüketimine dair yönlendirici unsurlardır.

 

Bu nedenle; hayvan sağlığı temelinde sağlıklı hayvanlardan yüksek verim alarak sağlıklı süt üretiminin sağlanması ve tüketiciye aynı kalitede ekonomik olarak ulaştırılması zincirinin doğru yönetilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

 

Dünya Süt Gününde yalnızca süt tüketiminin değil süt üretimine dair iyileştirme faaliyetlerinin de konuşulması gerektiği hatırlanmalıdır. Ayrıca sadece süt değil süt ürünlerinin de tüketimini artırmaya yönelik kamu spotlarının ve eğitim programlarının yaygınlaştırılması da ülkemiz gelecek nesilleri açısından önemli bir hizmettir.

Bizler hayvan sağlığının sahadaki güvencesi ve halk sağlığının hizmetkârları olan Veteriner hekimler olarak Dünya Süt Gününde sektöre emek veren herkese teşekkür ediyor ve Dünya Süt Gününü kutluyoruz.

 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu


Yazan - 1 Haziran 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x