1 milyon Dolarlık Tünel Samanlık Oldu…!


Yılan hikayesine dönen bir proje, Ayaş tüneli…

34 yıl önce İstanbul-Ankara arası demiryolu ulaşımını 2 saate indirmek için planlanmıştı. 1 milyon dolar harcandı, yüzde 70’i tamamlandı. Ancak daha sonra yarım bırakıldı. Ayaş Belediye Başkanı vatandaşların samanlık olarak kullandığı tünel projesinin tamamlanmasını istiyor.

Yapımı 1976 yılında başladı. İstanbul-Ankara arası mesafenin hızlı trenle 2 saate indirilmesi planlanmıştı. Tam 21 hükümet eskitti… 1 milyon dolar harcandı. Ve sonra kaderine terk edildi.

Ankara’daki Ayaş tünelinin yapımına 34 yıl önce başlandı. 8 bin 500 metrelik kısmı tamamlandı. Bin 800 metrelik kısmı kalmıştı ki, “teknik olarak uygulanabilir olmadığı” gerekçesiyle proje yarım bırakıldı. Yani 1 milyon dolar harcanan büyük yatırım çöpe atıldı.

Yıllarca boş duran Ayaş tüneli bir süre vatandaşlar tarafından samanlık olarak kullanıldı. Basında çıkan 1 milyon dolarlık samanlık haberleri üzerine bu görüntü ortadan kaldırıldı.

Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, tren yolunun Devlet Demiryolları Müdürlüğü tarafından Çinli bir heyete inceletildiğini ve projeye uygulanabilir yönünde rapor verildiğini söyledi.

Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da seslendi ve projenin tamamlanmasını istedi ((CNN)


DİĞER HABERLER
Gübrede 500 milyonluk vurgun.....!
1 Kasım 2010. 13:29
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x