11 dayanıklı nohut çeşidi geliştirildi


Verimi artırma çalışmaları kapsamında 11 dayanıklı nohut çeşidi geliştirildi.

 

ANKARA- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, baklagilde verimi artırmak için çeşit geliştirme çalışmaları kapsamında bugüne kadar 11 dayanıklı nohut çeşidi geliştirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, nohut üretim alanlarında son yıllarda görülen antraknoz hastalığına karşı Bakanlık, yeni çeşitler geliştirdi. “Gökçe, Çağatay, İnci, Işık-05, Yaşa-05, Hisar, Azkan, Aksu, Hasanbey, Seçkin, Çakır” isimli dayanıklı çeşitlerin ekiminin yaygınlaştırılarak nohut üretiminde verimin artırılması hedefleniyor.

 

Açıklamaya göre, halk arasında “bulut çaldı”, “yel vurdu”, “ülker vurdu” şeklinde ifade edilen hastalık, ilkbahar ve yaz başlarında özellikle bol yağış alanlarda görülüyor. Nispi nemi yüksek, hava sıcaklığı 20 derece civarında seyreden yıl ve bölgelerde nohut tarlalarında zararlara ve ürün kayıplarına neden olabiliyor.

 

Öte yandan, yeni tohum çeşitleri hakkında çiftçileri bilgilendirmek üzere de gezici çalışma grubu kuruldu. Samsun-Amasya-Erzincan-Erzurum-Artvin güzergahında çalışmalarını yürüten grup, yeni çeşitlerin tanıtımını için çiftçilerle bir araya geliyor. Arazi çalışmalarına da katılan grup, çiftçilerin sorunlarını dinleyerek gelecekteki çeşit geliştirme çalışmalarına yön verecek.

 

Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan kuru fasulyede virüs hastalıklarına karşı da çalışma yürüten Bakanlık, gezici çalışma grubu kapsamında “Kuru Fasulye Tarımının Potansiyeli ve Tohumculuk Mekanizması” konulu panel düzenledi.

DİĞER HABERLER
Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü "Çayır Tırtılı Mücadelesinde Başarı Sağlandı"

 

Kuru fasulye ıslahı konusunda geçmişten günümüze kadar yürütülen ıslah çalışmaların masaya yatırıldığı panelde, kuru fasulye tarımının potansiyeli, yetiştiriciliği, sorunları üretim alanları ve tohumculuk mekanizması hakkındaki çalışmalar değerlendirildi. Yine bu kapsamda dayanıklı çeşit ve hatlar hakkında bilgiler aktarılarak Kelkit Vadisi’nde üretilen kuru fasulyelerin sorunları yerinde tespit edilerek özel sektör ile işbirliği imkanları sunulacak.

 


11 Temmuz 2012. 15:18
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x