12. Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin ederek görevine başladı


erdogan_yemin-jpg20140828143920

 

 

 

 

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu’nda ant içerek görevine başladı.

 

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında ant içme töreni için olağanüstü toplandı.

 

Çiçek, YSK tarafından Cumhurbaşkanı seçildiğine dair tutanağın Erdoğan’a takdim edilerek, and içme törenin yapılacağını söyledi. Çiçek, Anayasa, İçtüzük, Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu ve bugüne kadarki teammüllere uygun olarak törenin şekli hakkında bilgi verdi.

 

Daha sonra Çiçek, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı’dan, Erdoğan’ın seçildiğine dair tutanağının takdim edilmesi ve ant içmesi için Genel Kurul Salonu’na davet edilmesini istedi.

 

Erdoğan, Genel Kurul Salonu’nda bulunan milletvekilleri ve davetliler tarafından ayakta ve alkışlar eşliğinde karşılandı.

 

Çiçek, Erdoğan’ın seçildiğine dair çerçeveli tutanağı Erdoğan’a sundu.  Çiçek, “Anayasa, İçtüzük ve Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu gereği takdim ediyorum. Milletimizin verdiği bu kararın, ülkemiz, milletimiz, devletimiz, demokrasimiz ve zatıalileriniz için hayırlı, uğurlu olmasını, Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Allah yardımcınız olsun” dedi.

 

Yemin etti

 

Başkanlık Divanı kürsüsünden mazbatasını alan Erdoğan, daha sonra Bahçekapılı eşliğinde kürsüye geldi.

 

Erdoğan, anayasanın 103. maddesinde yer alan “Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim” şeklindeki yemini etti.

DİĞER HABERLER
Kadın çiftçiler işveren oluyor

 

Erdoğan, yeminin ardından kürsüde kaldı. Bu sırada Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstiklal Marşı’nı seslendirdi.

 

İstiklal Marşı okunurken, TBMM’de bayrak direğine cumhurbaşkanlığı forsu çekildi.

 

Bu sırada, Ankara ve ordu merkezlerinde 101 pare top atışı gerçekleştirildi.

 

TBMM Başkanı Çiçek, daha sonra birleşimi 1 Ekim’de toplanmak üzere kapattı.

 

Meclis Başkanı’na iç tüzük kitapçığı fırlattı

 

Cumhurbaşkanı yemin töreni öncesinde, CHP’nin usul tartışması açma isteğinin reddedilmesi üzerine CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Çiçek’e iç tüzük kitapçığı fırlattı

 

 

ANKARA – Cumhurbaşkanı yemin töreni öncesi Meclis hareketli dakikalara sahne oldu. 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin töreni dolayısıyla olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu’nda, CHP usul tartışması açmak istedi. Söz talebi TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından kabul edilmeyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Anayasa ve İçtüzük kitabını Başkanlık Divanı’na fırlattı. CHP’li milletvekilleri Genel Kurul salonunu terk etti. Altay’ın bu sırada “Meclis yasalara göre yönetilir dediği” duyuldu.

 

Demirtaş: Kitapçık fırlatma nezaket ötesi bir durumdur

 

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP’li Engin Altay’ın hareketiyle ilgili “Böylesine bir günde protesto veya katılmama gibi bir tavır anlaşılırdır, parti kararı olarak yapmışlarsa ona saygı duyarız ama kitapçık fırlatma nezaket ötesi bir durumdur” dedi.

DİĞER HABERLER
Bankalar sıkı düzenlemelerden rahatsız.

28 Ağustos 2014. 15:03
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x