13.AGROEXPO Uluslararası Tarım Ve Hayvancılık Fuarı


 

 

​1 – 4 Şubat 2018 tarihlerinde Orion Fuarcılık ev sahipliğinde, Fuar İzmir Gaziemir alanında düzenlenecek olan 13. AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın ana teması “Tarım 4.0” olarak belirlendi.

 

Yerli ve yabancı firmaların 60 ülkeden 285 bin ziyaretçi ile buluşması öngörülen fuarın hazırlıkları kapsamında, konunun uzman isimlerinin katılımıyla bir danışma kurulu toplantısı gerçekleşti. Toplantıya Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, Ion Academy kurucusu TÜSİAD Endüstri 4.0 Çalışma Grubu Başkanı Ali Rıza Ersoy, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü AB Uzmanı Dr. Erinç Gümüş, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ertuğrul Tugay, İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Dr. Erçin Güdücü, Oda ve Sektör temsilcileri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, tarım sektöründe her geçen gün kendini daha da hissettiren ve Endüstri 4.0 ile birlikte gelen akıllı tarım teknolojilerini kapsayan Tarım 4.0’ın, Türkiye tarım sektörüne en hızlı ve en doğru şekilde tanıtılması amacıyla, fuarın ana teması olarak işleneceğini ifade etti.

 

Dünya tarımı ile rekabet edebilmek için ülke olarak akıllı tarım konusunda büyük ataklar yapmamız gerektiğini belirten Tan; “Tarım 4.0 diye adlandırdığımız teknolojik gelişmeler, süratli bir şekilde ülkemizde uygulanmalıdır. Modern ve bilimsel tekniklerin tarımda kullanılması ile beraber tarım sektörü her geçen gün daha da büyüyecektir” dedi.

“Türkiye endüstri 4.0’ı ıskalamıyor, ıskalamayacak”

 

Ion Academy Kurucusu TÜSİAD Endüstri 4.0 Çalışma Grubu Başkanı Ali Rıza Ersoy ise “Endüstri 4.0’a ihtiyaç olduğu kadar tarım 4.0’a da ihtiyaç var. Tarladan manava kadar gelen süreç tarım 4.0, fabrikaya gidip işlenmeye başlanırsa endüstri 4.0 oluyor” dedi. Fuar alanında yatırımcı kimliğiyle de tarım 4.0 üzerine çalışmak isteyenlere yardımcı olacağını belirten Ersoy, “Türkiye endüstri 4.0’ı ıskalamıyor, ıskalamayacak” dedi.

 

Konunun uzman isimlerinden oluşan Tarım 4.0 Danışma Kurulu toplantısında daha sonra katılımcılar, Tarım 4.0’ı en doğru şekilde tanıtmak adına fuarın içeriğini belirlemek için fikir alışverişinde bulundu.

 

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın dördüncü en büyük tarım fuarı olma özelliğini sürdüren “AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı”, 2018 yılında 110 bin metrekarede, 4 ayrı holde seçkin firmalara ev sahipliği yapacak. Sektörün lider fuarı, katılımcı sayısını da 850 firma olarak hedefliyor.


Yazan - 12 Ekim 2017. Kategori MANŞET, TARIM, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x