250 Bin Euro Karşılığında AB Vatandaşlığı


Macaristan, Avrupa Birliği dışındaki ülke vatandaşlarına, devlet tahvili satın almaları koşuluyla oturum hakkı tanıyor.

 

Macar Parlamentosu tarafından dün kabul edilen yasaya göre, 250 bin Euro tutarında olmak kaydıyla ve 5 yıl vadeyle devlet tahvili satın alan herkes Macaristan’da sürekli oturum hakkına sahip olacak.

 

Bu yolla elde edilen oturum hakkı, ülkede iş kurma ve çalışma hakkı tanıdığı gibi, var olan sosyal haklardan yararlanma imkânı da veriyor. Ayrıca bu hakka sahip olanlar yerel seçimlerde oy da kullanabilecekler.

 

Ancak 250 bin Euro’yla elde edilen oturum hakkı, yabancılara genel seçimlerde oy hakkı vermediği gibi kamu görevlerine seçilme hakkı da tanımıyor. Bu haklar bundan sonra da vatandaşlık kapsamında kalıyor.

 

Taslağın yasalaşmasının ardından hükümet yetkilileri, oturum hakkının özellikle Çin vatandaşları için gündeme geldiğini açıkladılar.

 

Macaristan Orta Avrupa’da en büyük Çinli topluluğunun yaşadığı ülke. Macar hükümeti geçtiğimiz yıl Macaristan’ın Çin’in Avrupa’ya açılan kapısı olması için girişimlerde bulunmuş ve bu kapsamda karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi için bir dizi ziyaret ve görüşme de gündeme gelmişti.

 

Macaristan’da oturum hakkı Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerinde seyahat ve çalışma imkanı vermiyor. Ancak açıklamalara göre, bu yolla elde edilen oturum hakkı iki yıl gibi bir sürenin geçmesinin ardından Avrupa Birliği içinde seyahat etme ve diğer üye ülkelerde çalışma hakkını da kapsayacak.

BBC Türkçe


Yazan - 12 Aralık 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x