280 Yıldan Beri Yapılan Tarihi Çardak Güreşleri


100_1991 Türkiye’nin Kırkpınar’dan sonra ikinci en büyük yağlı güreşleri  Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesinde 280 DÜZENLENDİ.. Kırkpınar’da kozlarını paylaşamayan başpehlivanlardan Recep Kara, Şaban Yılmaz, Mehmet Yeşil, Güngör Ekin, Fatih Atlı, Bayram Atlı, İsmail Balaban, Orhan Okumuş’un katıldığı güreşlerde ağalığı iş adamı Ramazan Güven yaptı. Çardak Belediyesi tarafından bu yıl 280.si gerçekleştirilen ve organizasyonunu Ali Osman Uzel’in üstlendiği etkinlikte Çardak güreşlerini sembolize eden Güreşen Pehlivanlar heykelinin açılışı yapıldı. Güreşlere  600 pehlivan katıldı.

Orhan Gazi’nin oğlu Gazi Süleyman Paşa’nın 1354 yılında Rumeli’ye geçiş yeri olarak kullandığı Çardak’ta ulu çınar ağacının altında yapılan güreşin anısına düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Tarihi Çardak Yağlı Güreşleri , her yıl düzenleniyor.

 

2Türklerin Rumeli’ye ilk geçiş yeri olarak Türk Milleti için tarihi bir öneme sahip olan Çardak,  bunun yanında Çanakkale Savaşları sırasında lojistik üs olarak kullanılmış ve yüzlerce askerin tedavi edildiği sahra hastanelerinin kurulduğu özel bir yer olmuştur. Çanakkale Savaşları’nda şehit olan 2403 askerimiz için kurulan Anafartalar Şehitliği’de Çardak’tadır.

 

Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş, geçmişine sahip çıkan milletlerin geleceklerinin de sağlam temeller üzerine kurulacağını ifade ederek “ Çardak tarih boyunca hep stratejik bir yer olmuştur. Amacımız bu tarihi unutmamak ve unutturmamak. O yüzdendir ki Çardak halkı olarak yağlı güreşlere 280 yıldır sahip çıkıyoruz. Rumeli’nin fethi 1354 yılında Gazi Süleyman Paşa ve askerleri tarafından Çardak Salbaş mevkiinden meşe ağacından yapılan sallarla karşı kıyıya varılmasıyla gerçekleşmiştir. Yine Çanakkale Savaşları’nda lojistik üs olarak kullanılmış ve yaralı askerlerimiz için sahra hastaneleri kurulmuştur. Osmanlı döneminde han, hamam, medrese vb. olarak inşa edilen yapılar hala korunmakta özgünlüğü bozulmadan çeşitli etkinliklerde kullanılarak halka hizmet vermeye devam etmektedir.” diye konuştu.

 

 


Yazan - 27 Ağustos 2013. Kategori MANŞET, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x