Yeni Doğacak Küçükbaş Hayvanlara Çipli Kulak Küpesi


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvan hareketlerini takip etmek amacıyla yeni doğacak küçükbaş hayvanlara çipli kulak küpesi takacak.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ”Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesi ve Kaydı Projesi” kapsamında, güvenilir verilen bulunduğu elektronik bir kayıt sistemi oluşturulacak.   28 milyon 900 bin avrosu Avrupa Birliği tarafından karşılanacak projenin toplam maliyeti 34 milyon 100 bin avro olacak. Proje için 24 milyon 200 bin elektronik kulak küpesi ile 5 bin el terminali (okuyucu) alınacak.   Proje kapsamında, iki yıl içinde 24 milyon 200 bin koyun ve keçinin elektronik ortamda kimliklendirilmesi ve kaydı yapılacak.   Ayrıca, tedarik edilecek el terminallerinin yazılımı mevcut koyun ve keçi ulusal kayıt sisteminin yazılımı ile uyumlu hale getirilecek. Projeyle, hayvancılık işletmelerinde küpelenen, aşılanan, sağlık muayenesi yapılan veya sevk edilen hayvanların kayıtları hatasız şekilde yerinde yapılabilecek.

 

Sistemin devreye girmesiyle, hayvan hastalıklarıyla etkin mücadelenin yanı sıra hayvancılık desteklemelerinin dağıtımında da kolaylıklar sağlanacak.

 


Yazan - 23 Eylül 2012. Kategori KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ARZ
ARZ
8 yıl önce

Sürü sahipleri vergi geliyor gözünüz aydın.
Artık yok öyle dağda taşta otlatmak.
Sattın mı kuzuyu çip işletme değiştirecek ödeyeceksin stopajı.

Hadi hayırlısı.

Bu arada akaryakıt 5,00 Lira litresi..

Yeni yıla girerken de Suriye falan top atar.

6,00 lirayı görür.

Enflasyon mu?

Yok öyle bir şey.

Size öyle geliyor.

Hayaldi gerçek oldu.

Benzin 5 lira oldu..

1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x