4 bin megavat,Türkiye’nin 3 yıllık  büyümesine karşılık gelen bir güç….


unnamed

 

 

 

Türkiye Rüzgar Enerjisi Sektör toplantısında konuşan, Türkiye’nin hızlı bir şekilde ortaya koyduğu enerji politikaları ve stratejileri çerçevesinde, yerli ve yenilenebilir kaynaklarını artıracağını ifade eden  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Bu bir değişim. Büyüme içerisinde bu değişimi yapmak birtakım koordinasyonları daha elzem hale getiriyor.Çevreye rağmen değil, çevre ile birlikte tüm bunları yürütmemiz lazım. Çevre de enerji de tabii kaynaklarımız da bizim. Her birini ülkenin yararına kullanabiliyor olmamız lazım” dedi.

 

Rüzgar enerjisi sektörü, spekülasyona açık

 

“Rüzgar yatırımlarına ilişkin Orman ve Su İşleri Bakanlığının harçlarla ilgili almış olduğu kararın, yatırımcıya olumsuz yansıdığını söylemem lazım” şeklinde devam eden Bakan

 

Yıldız,rüzgar enerjisi sektörünün, spekülasyona açık yanlarının olduğuna dikkat çekti.

 

Rüzgarda, onbinde birden daha az sayıda kuşun öldüğü hesaplanmış…

 

Yıldız, “Rüzgarda onbinde birden daha az sayıda kuşun öldüğü hesaplanmış. Tüm bunlara baktığımızda, gerek Türkiye’deki bu konunun nezaketini istismar edenler, gerekse çevre gerekçesinin arkasına sığınanların daha temel, daha gerçekçi sebepler bulmaları gerek, bunlar gerçekçi şeyler değil” dedi.İspanya Kraliyet Kuşlarını Koruma Derneği’nin hazırladığı raporda, “Ölen kuşların oranının bahsedilenin çok altında olduğunun ortaya konulduğunu” anlatan Bakan Yıldız, ABD’de yalnızca binalara çarparak ölen kuş sayısının 1 milyar civarında olduğunu, otomobillere çarparak ölen kuş sayısının da 80 milyonu bulduğunu belirtti.

 

 

Mahkemelerin verdiği kamulaştırma iptal kararları

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız,rüzgar enerjisi projelerine yönelik acele kamulaştırmalarla ilgili mahkemelerin verdiği iptal kararlarını da gündeme getirerek “Acele kamulaştırmalar ile alakalı karar iptallerinden bahsedildi.Bu yaklaşık 14 bin megavatlar civarında. 14 bin megavat, Türkiye’nin 3 yıllık büyümesine karşılık gelen bir güç. Yani, Türkiye 3 yıllık büyümesinden geride kalmamak amacıyla tüm yatırımlarını daha da hızlandırarak, bu 3 yılı telafi ederek, şu anda arz güvenliğini sağlamak konusunda problem yaşamayacak noktaya geldi.” şeklinde konuştu.

(Halim UTLU)


Yazan - 20 Şubat 2015. Kategori MANŞET, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x