4. Yumurta Zirvesi gerçekleştirildi


Yıllık 22 milyar adedi aşan üretimi ile dünya yumurta üretiminde sekizinci, 431 milyon dolara ulaşan ihracatı ile üçüncü sırada yer alan, son günlerde Irak’a ihracat kriziyle boğuşan yumurta sektöründeki son gelişmeler ve sorunlar Antalya’da gerçekleştirilecek zirvede masaya yatırıldı. 7-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya’da “Yaşam İçin Protein” teması ile gerçekleştirilen 4. Yumurta Zirvesi sektörün tüm paydaşlarını Kemer’de Limak Limra Hotel’de buluşturdu.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Derya Pala, “Türk yumurta sektörü büyümeye devam ediyor, üretim alt yapısını iyileştirmeye ve kalitesini yükseltmeye her zamankinden daha fazla önem veriyor. Çünkü dünya yumurta üretimindeki yerini korumak istiyor. Bir yandan Türkiye’nin yumurta üretimi, tüketimi ve ihracatı artarken diğer yandan çeşitlenen sorunlar, artan maliyetler, ihracat pazarlarında yaşanılan rekabet üretimin sürdürülebilirliğini zora sokmaktadır. Bunun yanı sıra üreticilerin talepleri, farklı yetiştirme metotlarını gündeme getirmekte, sektörde bir değişim ve dönüşümü zorunlu kılmaktadır. Öte yandan üreticiler sofralarına gelen yumurtanın sağlıklı ve kaliteli olmasından emin olmak istiyor, yumurtanın hangi koşullarda üretildiğini, tavukların hangi yemle beslendiğini, nasıl tedavi edildiğini, barınak koşullarını bilmek istiyor. Kısacası üretimden, pazarlamaya her şey değişiyor. Yeni koşullara uyum sağlamadan üretimi sürdürmek mümkün değil.

DİĞER HABERLER
Akalın Siyasete Soyundu

İşte bu nedenlerle Yumurta Üreticileri Merkez Birliği olarak yumurta endüstrisinin üretim ve yönetimindeki gelişmeleri, sürdürülebilirliği, kanatlı sağlığını, koruyucu hekimlik ve tedavideki yeni yaklaşımları, kanatlı refahını, girdi fiyatlarını, tüketici eğilimlerini, yumurta pazarlamayı, içte ve dışta nasıl rekabet edebileceğimizi tartışmak üzere 7-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya’da “Yaşam İçin Protein” teması ile 4. Yumurta Zirvesi’ni düzenliyoruz. Zirvede üreticiler, tedarikçiler ve karar vericiler ile beraber olacağız. Üretimden tüketime yumurtanın yolculuğunu tartışacağız. Zirve programını katılımcı bir anlayış ile sektör paydaşlarının katkıları ile hazırladık” dedi.

A’dan Z’ye yumurta hakkında her şey bu zirvede konuşuldu

Zirvede “Kalite ve Pazarlama”, “İşletme Yönetimi ve Sağlık”, ”360 derece Yumurta” başlıklı üç ana oturum gerçekleştirildi. Oturumlarda; Kamuoyu Nezdinde Yumurta Algısı ve Satın Alma Davranışları, AB’de Üretici Birlikler ve Pazarlamadaki Rolü, Hayvan refahına atılmış somut adımlar, İhracatta Devlet Yardımları ve Dahilde İşleme Rejimi, İklim Değişikliğinin Yumurta Üretimine ve Kanatlı Sağlığına etkileri, Yumurtacı İşletmelerde Karlılığa Etki Eden Faktörler, Yumurta Üretimine Ve Kanatlı Sağlığına Etkileri, Kanatlı Sağlığında Koruyucu ve Sağıltıcı Yöntemler, Oral Yolla Uygulanan Canlı Attenue Salmonella Gallinarum Aşılarıyla Hızlı ve Güçlü İmmunizasyon, Aşıların Teslim Alınması ve Çiftlikte Muhafazası konuları yetkin uzmanların sunumlarıyla katılımcılarla buluştu. Ayrıca düzenlenecek uydu sempozyumlarında ırkların performansları, yeni nesil aşı ve ilaçlar da ele alındı.

DİĞER HABERLER
Tüketici güven endeksi %6,6 azaldı

Mehmet Yaşin ve Özgür Demirtaş da 4. Yumurta Zirvesi’nde
Zirvede yumurta dostu ünlü gazeteci-yazar Mehmet Yaşin “Yumurta Nasıl Kırılır” kitabını imzalayacak, ekonomi uzmanı Özgür Demirtaş “Dünya ve Türkiye Ekonomisi” hakkında özel bir sunum gerçekleştirdi.


11 Kasım 2019. 02:16
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x