5 Dakikada Şirket Kurulabilecek


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) en önemli yeniliğinin 5 dakikada şirket kurma kolaylığı olduğunu söyledi.

Yazıcı, “Şirket kurmak için gerekli evrakları tamamlayan kişi, elektronik ortamda 5-6 dakikada şirket kurulumunu gerçekleştirecek. Ayrıca 5 kişi şartı aranmadan isteyen limitet, isteyen anonim şirket kurabilecek. Ortağa gerek duymadan hem yönetici hem de sahibi olabilecek.” dedi.

Anonim şirkete yönetici atanması durumunda şirket ortaklığı şartı aranmayacağına dikkat çeken Yazıcı, şirketlerde denetimin şeffaflaşacağını, bağımsız denetim firmaları tarafından bu görevin gerçekleştirileceğini ifade etti. Holdinglerin ticaret mevzuatında yeri olmadığını bildiren Yazıcı, bu alandaki eksiklerin de giderileceğini vurguladı. “Bu yenilikler KOBİ’lere ek maliyet getirmeyecek mi?” sorusuna Bakan Yazıcı, “Temmuz 2012’ye kadar çıkacak olan 20’ye yakın ikincil mevzuatla bu sorunları ortadan kaldıracağız.” şeklinde cevap verdi.


Yazan - 18 Aralık 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x