100 adet yöresel tarım ürünleri satış noktası kuruluyor.


unnamed (14)

 

100 adet yöresel tarım ürünleri satış noktası kuruluyor.

Jeotermal suları, sağlık ve tarımla buluşturuluyor…..   

 

Halim UTLU

Kırsaldaki vatandaşların üretimlerini değerlendirmek için, Başkentte 100 adet yöresel ürün satış noktası kuruluyor. Üretilen tarımsal ve hayvansal ürünlere, Ankara’nın her köşesinde ulaşılabilecek.Bu yıldan başlamak üzere, 5 pilot ilçede 50’şer aileye 10 dişi +1 erkek koyun ve keçi dağıtılacak.Sürü ıslahı, yetiştiricilik eğitimleri ile süt ve etin pazarlamasına verilecek destekle, küçükbaş hayvan üretimi nicelik ve nitelik olarak arttırılacak.

Ayaş’ta bulunan salça fabrikası, yeniden üretime açılacak.Jeotermal suları sağlık ve tarımla buluşturmak için, proje çalışmaları devam ediyor.Ankara’da yalnızca yüzde 9 oranında sulanabilir tarım arazisi olduğu düşünülürse, tarımsal sulama alanında atılacak her adım, tarım ve hayvancılığı hak ettiği yere bir adım daha yaklaştıracak.

Ankara, bal ormanlarına da sahip olacak.Organik sertifikasına sahip üst düzey balların üretileceği bal ormanları oluşturmak için de, ilçe tespitleri devam ediyor. Nallıhan’da ipek böcekçiliğinin geliştirilmesi için ayrı bir proje yürütülüyor.

 

Atatürk Kültür Merkezi’nde (Eski Hipodrom), İnfo Fuarcılık tarafından düzenlenen “18. Uluslararası Tarım Fuarı törenle açıldı.Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Başkan Gökçek, “Ankara’yı tarımda da dünya markası haline getirmeye kararlıyız. Önümüzdeki 5 yıl Ankara’nın tarım ve hayvancılıkta altın yılı olacak.Yeni yasa ilçelerimizde harekete geçmek için olanak sağladı. Hedefimiz inşallah önümüzdeki 5 yılın Ankara’nın tarım ve hayvancılıkta altın yılı olmasıdır. Bu nedenle ilçemizle, köylümüzle birlikte çalışmalıyız” dedi.

DİĞER HABERLER
Dünya Fotoğraf Olimpiyatı başladı.....

Gökçek,şöyle devam etti;” Kurduğumuz Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Ankara’nın tarım potansiyelini ortaya çıkaracağız. Gizli kalmış, tüm tarım ürünlerinin dünya pazarında yer almasını sağlayacağız.Çiftçimizi üretime teşvik ederek, ilimizin, ilçemizin ve köylümüzün kazanmasına aracı olacağız. Rekabet avantajı ile  Ankara topraklarında ürün çeşitliliğinin artması sağlanacak.İlk somut projemiz ise Evren ilçemizin bir balıkçı kasabası olması. Yürüttüğümüz proje çalışmaları devam ediyor.

Bu yıldan başlamak üzere 5 pilot ilçemizde 50’şer aileye 10 dişi +1 erkek koyun ve keçi dağıtımımız olacak. Sürü ıslahı, yetiştiricilik eğitimleri ile süt ve etin pazarlamasına vereceğimiz destekle, küçükbaş hayvan üretimimizi nicelik ve nitelik olarak birlikte arttıracağız.”

unnamed

 

 

                                Ayaş Domatesi marka olacak 

Ayaş Domatesi ile ilgili çalışmaları olduğunu da anlatan Başkan Gökçek, “Ayaş’ta bulunan salça fabrikası, belediyemiz tarafından yeniden üretime açılıyor. Amacımız Ayaş ve yakın bölgelerde üretilen kaliteli domateslerin salça yapılarak, Türkiye ve Dünya pazarına girmesini sağlamak. Fabrika üretim miktarını arttırmakla kalmayacak, inşallah birçok aileye de gelir imkanı sağlayacak” diye konuştu. Ankara’nın Bal Ormanlarına da sahip olacağını anlatan  Başkan, “Organik sertifikasına sahip üst düzey balların üretileceği bal ormanları oluşturmak için de, ilçe tespitlerimiz devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda Ankara’nın organik balları sofralarınızda yer bulacak” dedi..

DİĞER HABERLER
Et İthali Sürerse Üretici Çıkmaz Sokağa Girer

              İpek böcekçiliği geliştirilecek

Nallıhan’da iğne oyası ve ipek böcekçiliğinin geliştirilmesi projesi üzerinde de çalıştıklarını söyleyen Başkan Gökçek, “Bir örnek projemiz de Nallıhan’da gerçekleşiyor. İğne Oyası ve ipek işlemeler dendiğinde akla ilk gelen ilçemiz olan Nallıhan’da ipek böcekçiliğinin geliştirilmesi içinde ayrı bir proje yürütüyoruz. Nisan-Mayıs aylarında başlayacak olan ipek böceği üretim sezonunda, yenilikler yetişecek ve bir Ankara markası da Nallıhan’dan çıkacak” şeklinde konuştu.

 

unnamed (1)

 

                           Jeotermal sular sağlıkla ve tarımla buluşacak 

Atılan en önemli adımlardan birinin de geçen hafta belediye meclisinden geçen tarımsal sulama altyapısına ait tüm iş ve işlemlerin uzman kuruluş ASKİ’ye verilmesi olduğunu belirten Başkan “Yüzde 9 oranında sulanabilir tarım arazisi olduğunu düşünürsek, tarımsal sulama alanında atacağımız her adım, Ankara tarımını ve hayvancılığını hak ettiği yere bir adım daha yaklaştıracak.”şeklindeki konuşmasında, jeotermal kaynaklara da değindi; “Ankara’nın önemli yer altı kaynaklarını da kullanacağız. Jeotermal sularımızı sağlıkla ve tarımla buluşturmak için, projelere devam ediyoruz. İnşallah bu dönem içerisinde örnek kullanın alanlarını kurmuş oluruz”

DİĞER HABERLER
 Ayçiçek rekoltesinde rekor bekleniyor

Tarım Reformu Genel Müdürü Dr.Küsek ile fuarı açtı

                Başkan,tarımsal pazarlamaya da önem vereceklerini belirterek konuşmasını şöyle tamamladı;”Ankara’da üretilen ürünlerin pazarlaması noktasında da çalışıyoruz. 100 adet yöresel ürün satış noktası kuruluyor. Üretilen tarımsal ve hayvansal ürünlere, Ankara’nın her köşesinde ulaşabileceksiniz. Köylümüzle, çiftçimizle, ülkemizi ve Ankaramızı hep birlikte kalkındırmaya devam edelim.”

Başkan Gökçek,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Dr.Gürsel Küsek ile birlikte Uluslararası 18. Tarım Fuarı’nın açılışını yaptı.Fuarda,  tarım sektöründe faaliyet gösteren tüm imalatçı sektöre ait kurum, kuruluş ve işletmelerin, çiftçilerle bir araya gelmesi, imalatçıların en son sistem ve teknolojiyle ürettikleri makinelerini ve imalatlarını sergilemeleri sağlanıyor.Fuar,3 gün  açık kalacak.


19 Eylül 2014. 11:00
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x