9 Türk rehine serbest


363711

 

IŞİD’in elinde rehin bulunan 49 Türk vatandaşı serbest bırakıldı. Sabah saat 05.00 sıralarda ülkeye giriş yapan 49 vatandaş, Şanlıurfa GAP Havaalanına’na hareket etti

 

Türk rehineler GAP Havaalanı’nda!

 

Erdoğan: MİT başarılı bir operasyon yaptı

 

BAKÜ – IŞİD’in 11 Haziran’da kaçırdığı Musul Başkonsolosu ve 48 çalışanı, sabaha karşı Türkiye’ye getirildi. Şanlıurfa’da bir kamu binasında misafir edilen vatadandaşlar, ardından 2 midibüs ve 1 minibüsle GAP Havaalanına’na hareket etti.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD tarafından alıkonulan 49 vatandaşın sabah saat 05.00 sıralarda Türkiye’ye giriş yaptığını söyledi.

 

Davutoğlu, GAP Havaalanında serbest kalan rehinelerle bir araya gelecek

 

Temaslarda bulunmak için Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu,”Musul başkonsolosu ve çalışanları bu gece sabaha karşı ülkemize getirdik” dedi. Davutoğlu, Şanlıurfa sınırından ülkemize giriş yapan Musul Başkonsolosu ve çalışanlarının kent merkezine götürülerek sağlık kontrolünden geçirileceğini ifade etti.

 

Başbakan Davutoğlu, Irak’ta rehin alınan ve Türkiye’ye getirilen rehinelerle buluşmak üzere Bakü’den Urfa’ya geçiyor.

 

Şanlıurfa GAP Havaalanında serbest kalan rehinelerle bir araya gelecek Davutoğlu, daha sonra rehineleri özel uçağı “TUR” ile Ankara’ya getirecek.

 

Rehin alınanları, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda aileleri karşılayacak.

DİĞER HABERLER
'Sırtımda taşırım' iddialı yarım asırlık hayal gerçekleşti

 

Sağlık durumları iyi

 

Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafıdan Irak’ın Musul kentinde rehin alınan ve Şanlıurfa’daki bir kamu binasına getirilen Türk diplomatlar, GAP Havaalanı’na götürüldü.

 

Vali İzzettin Küçük, kentteki bir kamu binasına getirilen Türk rehineleri ziyaret etti.

 

Yaklaşık yarım saat binada kalan Küçük, çıkışta gazetecilere, “Hepsi sağlıklı, sağlık durumları iyi. Sayın Başbakanımız teşrif ettiğinde hepsi havaalanına gelecek, orada göreceksiniz” şeklinde açıklama yaptı.

 

Binadan çıkan Mehmet Osmanoğlu adlı kişi de Irak’ta rehin alınan yeğenini görmek için Şanlıurfa’ya geldiğini söyledi.

 

Hepsinin sağlığının yerinde olduğunu belirten Osmanoğlu, “Kendilerini çok iyi gördü. Yeğenim serbest bırakıldığı için dünyalar benim oldu” şeklinde konuştu.

 

Kamu binasında bir süre dinlenen diplomat ve aileleri daha sonra 2 midibüs ve 1 minibüsle GAP Havaalanı’na götürüldü.

 

Diplomat ve aileleri Şanlıurfa’ya gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu ile havaalanında görüşecek.

 

Twitter hesabından da duyurdu

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Musul’da alıkonulan 49 vatandaşın serbest kalması ile ilgili olarak Twitter hesabından da açıklama yaptı.

 

Davutoğlu, “Aziz milletimin gözü aydın. Irak’ta alıkonulan vatandaşlarımızı bugün sabah 5’te ülkemize getirdik. Bu süreçte vakur duruşunu bozmayan ailelere kalpten teşekkür ediyorum. Hepsine büyük geçmiş olsun. Bu süreçte büyük çaba gösteren başta MİT Müsteşarımız Hakan Fidan olmak üzere tüm görevlilerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Çok zor bir dönemin geçiren ve bugün ülkelerine dönen vatandaşlarımı gönülden kucaklıyorum. Tekrar gözümüz aydın” dedi.

DİĞER HABERLER
Çocuk beslenmesinde tavuk eti yüksek “protein” değerine sahip gıdaların başında gelir

20 Eylül 2014. 09:28
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x