A.Ü. Dünya Yaban Hayatı Günü söyleşi programı gerçekleştirildi


3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü vesilesiyle Fakültemizde bir Söyleşi Programı gerçekleştirildi. Gezegenimizin sahip olduğu yabani bitki ve hayvan türlerine dikkat çekmek ve koruma çalışmalarına yönelik farkındalık yaratmak için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun kararıyla 3 Mart tarihinde, her yıl farklı bir temayla kutlanan Dünya Yaban Hayatı Günü, 2024 yılında yaban hayatın korunmasında dijital inovasyonu konu ediniyor.

Bu kapsamda Fakülte Dekanlığımızın koordinasyonunda, Yaban Hayvanları Birimimiz tarafından bir söyleşi düzenlendi. “Yaban İzlenimleri: Afrika ve Hindistan” başlıklı söyleşinin konuğu, bir veteriner hekim adayı olan, yaban hayat fotoğrafçısı ve sosyal medya içerik üreticisi olarak başarılı çalışmalara imza atan Doğanay Vural idi. Konuşmacının doğal yaşamı korumaya yönelik yaklaşımları ve bu alanda oluşturduğu içeriklere yönelik süreçleri kapsayan söyleşiye Ankara içinden ve dışından yoğun bir katılım oldu. Salonu dolduran izleyiciler, Vural’ın yaban hayvanlarıyla ilk temasları, yurt içinde ve dışında yaban hayatın izlenmesi ve görüntülenmesine yönelik önerileri ve sürecin veteriner hekimliği mesleği açısından önemini kapsayan sunum ve sonrasındaki sohbete büyük ilgi gösterdi.

Bu etkinliğin yanı sıra, yaban hayvanlarının korunması ve rehabilitasyonuna yönelik çalışmalarıyla öne çıkan Fakültemizde bu yıl da faaliyetlerini yoğun olarak sürdüren Yaban Hayvanları Birimimiz, Anadolu Ajansı’nın Dünya Yaban Hayatı Günü nedeniyle gerçekleştirdiği haber çalışmasına de ev sahipliği yaptı. Nesli tehlike altında olan ve ağır yaralı olarak getirilen Ak kuyruklu kartal’ın hikayesinin konu edildiği ve birimin genel tanıtımının yapıldığı, ayrıca birim sorumlusu Doç. Dr. İrem ERGİN’in röportajının yer aldığı haber, yerel ve ulusal pek çok yayın kuruluşu tarafından detaylı olarak paylaşıldı. 2020 yılında yayımlanan TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu Raporu’nda “iyi uygulama örneği” olarak gösterilen yaban hayvanlarının sağlık gereksinimlerine yönelik hizmet protokolü ve bu kapsamda yıl boyunca sürdürülen hizmet ve faaliyetlerimiz, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü başta olmak üzere sürecin paydaşı olan kişi ve kuruluşlarla yakın iletişim halinde yürütülmektedir.


DİĞER HABERLER
I. Uluslararası, VI. Ulusal Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Kongresi gerçekleşti
4 Mart 2024. 08:59
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x