AB temsilcileri Ukrayna’da


288834
Avrupa Birliği temsilcilerinden oluşan müzakere grubu, Ukrayna’ya gitti.

 
Avrupa Birliği (AB) temsilcilerinden oluşan müzakere grubu, ülkedeki duruma çözüm arayışları çerçevesinde Ukrayna’ya geldi. Avrupa Parlamentosu heyetinden Polonya milletvekili Jacek Saryusz-Wolski, yaptığı açıklamada, “Biz meydandaki insanları desteklemek için geldik” dedi.

 
Ülkede kitlesel protestolara yol açan durumun yalnızca Ukrayna’nın AB ile ortaklık ve serbest ticaret anlaşmasını imzalamayı reddetmesinden kaynaklanmadığını ifade eden Wolski, “Biz, Ukraynalılar’ın Avrupa’da olmaları gerektiğine inanıyoruz. Bu zor durumu tartışmak istiyoruz. Müzakereci grup bu durumdan çıkış yollarını bulmak için Ukrayna’ya geldi” diye konuştu.

 
Göstericilere şiddet kullanılmasının ve çıkan olayların Avrupa Parlamentosu’nda kınandığını anımsatan Wolski, “Biz bu konuyu araştırmak için ve tutukluların serbest bırakılması için çağrıda bulunuyoruz. İki tarafın da bu durumdan barışçıl yollarla çıkmasını istiyoruz. Ayrıca halkın erken seçim iradesini destekliyoruz ve Rusya’ya, Ukrayna’ya baskı yapmaması çağrısında bulunuyoruz” değerlendirmesini yaptı.

 
“Avrupa’nın kalbu şu an Kiev’de atıyor”

 
Eski AP Başkanı Jerzy Buzek de başkent Kiev’de yaptığı açıklamada, “Avrupa’nın kalbi şu an Kiev’de atıyor. Sorunların çözümü yetkililerin elinde ve sorunları çözmek için her türlü imkan bulunuyor. Bu tarihi bir sorumluluk ve insanlar bu durum hakkında gerçekleri bilme hakkına sahipler” dedi.

DİĞER HABERLER
Ana olmadan dana olmaz, dana olmadan et ve süt olmaz

 
Meydanda bekleyenlerin ve muhalefetin ülkedeki durumla ilgili üzerine düşen sorumluluğu almaya ve müzakere için masaya oturmaya hazır oldukları umudunu taşıdığını ifade eden Buzek, “Bu Ukrayna’nın takip etmesi gereken bir yoldur” ifadesini kullandı.

 
Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in, 21 Kasım’da yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği ile ortaklık görüşmelerini askıya alındığını duyurmasının ardından başlayan gösteriler halen devam ediyor.

 
Yanukoviç, söz konusu anlaşmaların imzalanmasına Rusya ile ilişkilere zarar vereceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.


8 Aralık 2013. 12:35
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x