Abant gölü paylaşılamıyor


Bolu Belediyesi ile köy muhtarları karşı karşıya

İl İdare Kurulu kararı ile Abant Gölü ve çevresinin Bolu Belediyesi mücavir alanı içine alınması kararına köy muhtarları itiraz etmeye hazırlanıyor.

İl İdare Kurulu’nun Abant Gölü ve çevresinin Bolu Belediyesi mücavir alanı içine alınması kararına; Örencik Muhtarı Tevfik Türe, Samat Köyü Muhtarı Ali Öztürk, Sarıyer Köyü Muhtarı Haydar Böyüksütçü, Çepni Köyü Muhtarı Nusret Çakır, Pelitözü Köyü Muhtarı İbrahim Bayhan, Bulanık Köyü Muhtarı Garip Özcan, S.S Abant Turizm Geliştirme Kooperatifi ve S.S Örencik Köyü Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi başkanlarının itiraz etmeye hazırlandıkları öğrenildi.

“ABANT’I RANT KAPISI HALİNE DÖNÜŞTÜRMEYECEĞİZ”

Bolu Gündem’de yer alan habere göre,Örencik Muhtarı Tevfik Türe, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, “İl İdare Kurulu’nun bu kararını uygulatmayıp, kararı iptal ettireceğiz. Abant’ı rant kapısı haline dönüştürmeyeceğiz. Abant gelecek nesillere bu güzelliğiyle ulaşacaktır. Abant’ın Belediye mücavir alanına girmesi demek, Abant’ın ölümü demektir. Abant ve çevresi Mudurnu sınırları içindedir. Abant; Mudurnu’ya 15 km, Bolu’ya ise 40 km mesafededir. Abant’a oradaki köylüler sahip çıkmasalardı, her yerine otel yaparlar, inşaatla doldururlardı ve kimsenin piknik yapabileceği 1 metre bile yeşillik alan bulamazlardı. Normal vatandaşı Abant’a adım attırmazlardı. Abant’a kıyısından yapılmak istenen yolu kim durdurdu? Yol yapılmış olsaydı vatandaşı Abant’a sokmayacaklardı. 50 binden fazla ağaç kesilecekti” ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER
Dünya Ekonomisindeki Yeni Dönem Masaya Yatırılıyor

“KARARIN İPTALİ İÇİN MÜCADELEDEN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

Türe, açıklamalarının devamında ise şu ifadelere yer verdi: “Göl ölmek üzere. Gölü öldürenler kimler? Köylülerin verdiği dilekçelere hiç kulak asan var mı? Köylülerin yayla evleri sorunu için 12 yıldan beri hiç birşey yapılmadı. Köylü vatandaşın genelinin haline bir bakın, zengin oldun mu her şeyi yapabilirsin. Tutanak bile tutulmaz. Bugünkü Abant’ı bu köylüler korudu. Bu karar iptal edilmez ise; iptali için gereken tüm yasal haklarımızı sonuna kadar arayacağız.”

 


5 Kasım 2011. 13:39
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x