ABD Askerlerinin Süt Ürünleri Yörsan’dan


Süt ve süt ürünleri üretimi yapan Yörsan, ihracat atağında Amerikan ordusuna ürün tedariği yapan tek Türk firması oldu.

Bir süre Irak’ta bulunan ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı askerlerin peynir, meyveli yoğurt ve süt tedariğini gerçekleştiren Yörsan, halen Afganistan, Somali ve NATO bünyesindeki ABD Deniz Kuvvetleri’ndeki askerlerin peynir, meyveli yoğurt ve süt ihtiyacını karşılıyor.

Balıkesir’in Susurluk İlçesi’nde 115 bin metrekare alanda günlük 1 milyon 200 bin litre süt işleme kapasitesine sahip tesislerinde süt ve süt ürünleri üretimi yapan Yörsan, son 1 yıldır başlattığı ihracat atağında 20 ülkede birbirinden büyük süpermarket zincirleri ile anlaşmalar yaptı.

Antalya’da bu yıl 19′uncusu düzenlenen Gıda Fuarı’nda stant açan Yörsan’ın ihracat satış sorumlusu Serhan Ertence, son bir yılda başlatılan ihracat atağında 20 olan ülke sayısını bu yıl 30′a çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. Malezya’dan ‘helal’ belgesi alarak ilk süt ve süt ürünleri ihracatını gerçekleştiren firma olduklarını açıklayan Ertence, Azerbaycan’da 1600 noktada Yörsan ürünlerinin satışının yapıldığını anlattı. Ertence, Abu Dabi merkezli 12 ülkede 98 markete sahip Lulu, 230 şubeye sahip Singapur’un NTUC, 1200 şubeli Japonya’daki AEON’da Yörsan’a ait Türk süt ve süt ürünlerinin satışının yapıldığını kaydetti.

ABD’den Japonya’ya Malezya’dan Avrupa’da birçok ülkeye ihracatlarının olduğunu belirten Serhan Ertence, ihracatın artırılması için her türlü kapıyı zorladıklarını söyledi. 2011 ihracatının 5 milyon doları aştığını belirten Ertence, bu yılki hedefin ise bu rakamın en az 3 katı ihracat olduğunu dile getirdi.   ABD ordusuna da ürün tedariği yapan tek Türk firma olduklarını belirten Ertence, ABD’nin Irak’tan çekilen ordularına yönelik peynir, süt ve meyveli yoğurttan oluşan toplam 1.5 milyon dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti. Ertence, ABD Deniz Kuvvetleri’nin Afganistan, Somali ve NATO Bünyesinde görev yapan diğer ordularının da peynir, süt ve meyveli yoğurt ihracatının 1 milyon Dolar olduğunu söyledi. -İştenhaber


17 Şubat 2012. 15:54
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x