ABD ile serbest ticaret için ilk adım


137948536742344

 

 
Türkiye ile ABD arasında serbest ticaret anlaşmasının ilk adımının atıldığını belirten Zafer Çağlayan, “Israrlı talebimizin yerine geldiği gündür” dedi.

 

 
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Washington’da Türkiye-ABD Yüksek Düzeyli Çalışma Komitesi’nin ilk toplantısını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bugün, Türkiye ile ABD arasındaki ticarette tarihi bir gündür. Serbest ticaret anlaşması konusunda, alt yapı çalışmalarının başlaması, değerlendirme ile etki analizinin oluşturulması ve Türkiye olarak bizim ısrarlı talebimizin yerine geldiği gündür” dedi. İki ülke arasındaki dış ticaret ahciminin dostluğa yakışmadığını söyleyen Bakan Çağlayan, ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker ve Ticaret Temsilcisi Michael Froman ile yaptığı görüşmelerin ardından Büyükelçilik Konutu’nda basın toplantısı düzenledi.

 

 

19.7 MİLYAR DOLARLIK HACİM

 

 

Bakan Çağlayan, dış ticaret rakamlarının, iki dost ülkenin sahip olması gereken ticaret hacmini yansıtmadığını belirterek, “Geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacmi 19.7 milyar dolar oldu. Bu yılki ticaret de geçen yıla yakın. İki ülke arasında daha fazla ticaret yapılmasının önündeki engellerin kaldırılması için görüşüyoruz. Yatırımların karşılıklı artırılması ile iki ülke iş dünyasının üçünçü ülkelerde işbirliği yapabilmesi amacıyla ABD-Türkiye Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi (ETSİÇ) oluşturuldu” dedi. Çağlayan, şu anda ABD tarafından Türk ürünlerine 3 antidampik ve 2 telafi edici vergi uygulandığını bilgisini paylaştı. Çağlayan, bazı ticaret önlemlerinin 27 yıldır devam ettiğine dikkat çekti.

 

 
TOPLANTIDA NELER KONUŞULDU

 

 

BAKAN Çağlayan, toplantıda ilerleyen dönemlerde komitenin nasıl bir çalışma programı belirleyeceklerini kararlaştırdığını ifade etti. Komitenin ana gayesinin Türkiye ile ABD arasında ilerde olabilecek bir serbest ticaret anlaşmasının ülkeler açısından irdelenmesi, ne tür faydalarının ve zararlarının olacağının belirlenmesi ve ABD ile AB arasında gündemde olan serbest ticaret anlaşmasından Türkiye-ABD ticaretinin nasıl etkileneceği konularının tespiti olduğunu dile getiren Çağlayan, yapılacak çalışmaların sonunda böyle bir anlaşmanın uygun olup olmadığına karar verebileceklerini kaydetti.

 

 
BELEDİYE BAŞKANLIĞI İSTEMEM

 

 

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, yerel seçimlerde aday olmayı düşünüp düşünmediğinin yöneltilmesi üzerine, “Ben yerel yönetimlerde hiç görev almayı düşünmüyorum” dedi. Mersin’den hem Ak Parti hem de muhalefet partileri tarafından belediye başkanlığı için düşünüldüğünü belirten Çağlayan, “Tabii ben kesinlikle belediye başkanlığını düşünmüyorum. Bu konumda, daha verimli olduğumu düşünüyorum.Yerimde kalmak gibi bir arzumun oluğu gibi yanlış bir anlamı çıkmasın” diye konuştu.

 

 
KONGRE DE DESTEK VERİYOR

 

 

EKONOMİ Bakanı Zaer Çağlayan, “ABD ile AB arasındaki serbest ticaret anlaşması süreci de yaklaşık 5 yıl sürebilir. ABD’nin bir ülkeyle serbest ticaret anlaşmasını onaylaması için Kongre etkili. Bizim bu süreçte çok temkinli gitmemiz gerekiyor. ABD iş dünyası Türkiye’nin ülkeleriyle serbest ticaret anlaşması yapması konusunda en az bizim kadar gayret gösteriyor” açıklamasında bulundu. Çağlayan, kişisel olarak Türkiye ile ABD arasındaki serbest ticaret anlaşmasının yapılabileceğini düşündüğünü belirterek, “Bu iş çok rahat yapılır. Bu konuda hiçbir endişem yok. Çünkü Türkiye ile ABD arasındaki bugün gelmiş olduğumuz dostluk artarak devam edecek” diye konuştu.


Yazan - 19 Eylül 2013. Kategori EKONOMİ, MAGAZİN. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x