AB’den tebrik ve uyarı


0,,17480413_303,00

 

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Konseyi Başkanı Hermann von Rompuy, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferini tebrik etti. Barroso ve Rompuy, Erdoğan’a dolaylı uyarılarda da bulundu.

 

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Konseyi Başkanı Hermann von Rompuy, cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ortak bir açıklama yaparak tebrik etti.

 

Yazılı açıklamada Türkiye’nin Avrupa Birliği için kilit bir ülke olduğu belirtilerek Türkiye’nin “Avrupa Birliği ile üyelik müzakereleri yürüten bir aday ülke, bir komşu, önemli bir ticaret ortağı ve dış politikada bir müttetik” olduğu vurgulandı.

 

 

ABD’den ilk seçim açıklaması

 

Beyaz Saray sözcüsü, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili değerlendirmede bulundu. (11.08.2014)

Erdoğan’a dolaylı uyarılarda da bulunan Barroso ve Rompuy, “Yeni konumuzun gerektirdiği uzlaştırıcı rolü koruyacağınıza ve Türk toplumundaki tüm grupların inanç, fikir, yaşam tarzı ve hassasiyetlerine saygı gösterilmesi için çaba göstereceğinize güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Avrupa Birliği yetkilileri, Kürtlerle uzlaşma çabalarının devam edilmesini ve Kıbrıs sorunun çözümü için de harekete geçilmesini umduklarını da belirtti.

© Deutsche Welle Türkçe


DİĞER HABERLER
Rusya, Türkiye'den gelen domatesleri böyle imha etti
12 Ağustos 2014. 10:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x