AB’den Ukrayna’ya uyarı


0,,17177312_303,00

 

 

 

Avrupa Birliği, Yulya Timoşenko’nun serbest bırakılmaması nedeniyle, Ukrayna ile Ortaklık Antlaşması’nın imzalanmasını erteleyebilir.

 
Timoşenko için umut ışığı

 
Avrupa Birliği, 26 aydır hapiste bulunan Ukrayna eski Başbakanı Yulya Timoşenko’nun serbest kalması için bastırıyor.

 
Avrupa Parlamentosu, Ukrayna eski başbakanı Yulya Timoşenko’nun sağlık durumu kötü olmasına rağmen cezaevinde tutulması gerekçesiyle, Ukrayna ile bu ay sonunda imzalanması öngörülen Ortaklık Antlaşması’nın ertelenmesini istiyor.

 

 

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Ukrayna izleme grubuna başkanlık eden, AP eski başkanı Pat Cox ve Polonya’nın eski devlet başkanı Alexander Kasniewski, AB dışişleri bakanlarına, Ukrayna konusunda 18 Kasım’da almayı planladıkları kararı erteleme tavsiyesinde bulundu. Cox ve Kasniewski, Ukrayna’nın antlaşma için şartları yerine getirip getirmeyeceğini söylemek için erken olduğunu ifade ettiler. İkilinin gelecek hafta yeniden Ukrayna’ya gitmesi bekleniyor.

 

 

AB ile Ukrayna arasında, Ukrayna’yı ekonomik ve siyasi olarak AB ile yakınlaştırması beklenen Ortaklık Antlaşması’nın 29 Kasım’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’da imzalanması planlanıyordu.

 

 
AB antlaşma için, Ukrayna’da siyasetin yargı üzerindeki etkisinin son bulması koşulunu öne sürmüştü. Avrupa ülkeleri, cezaevindeki Ukrayna eski başbakanı Yulya Timoşenko’nun serbest bırakılmasını ya da tedavi için yurtdışına çıkmasına izin verilmesini istiyor.
© Deutsche Welle Türkçe


DİĞER HABERLER
Safkan Sakız Koçları Dağıtıldı
14 Kasım 2013. 16:30
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x