Acımız Büyük… Uz.Vet.Hek. H.Yalçın KÖKSAL


3333333333

H.Yalçın KÖKSAL  Uzman Veteriner Hekim

Veteriner Hekimler Derneği Genel Sekreteri

Değerli sınıf arkadaşım Erhan UÇTU ailesini , sevenlerini   ve  biz  sınıf arkadaşlarını tarifi imkansız üzüntü içinde bırakarak bu dünyadan göçüp gitti.

Mesleki yaşamı boyunca sergilediği   üretken ve ilkeli tavırları anılarda yaşayacaktır. Özellikle Kanatlı Sektörüne verdiği emek ayrıca değerlendirilmelidir.

Herkesin göçüp gideceği bu dünyadan ayrılırken, önemli olan bu dünyada hoş bir seda bırakmış olmaktır.

İşte benim arkadaşım bu başarıyı sağlayarak aramızdan ayrıldı. Ruhu şad olsun.

Her şeye rağmen hayat devam ediyor. Bizlerinde üstlendiğimiz misyon gereği , görebildiğimiz aksaklıkları kamu oyu ile son nefesimize kadar paylaşmak olacaktır.

Bu cümleden olarak Gıda Tarım  ve Hayvancılık Bakanlığı ,Gıda ve Kontrol  Genel Müdürlüğünce,bence anlaşılması olanaksız iki uygulama başlatıldı.

1-      Gıda İşletmeleri  Kayıta Tabi ve Onaya Tabi İşletmeler olarak ayrı ayrı değerlendirilir. Bu güne kadar Kayıta Tabi Gıda İşletmelerinde uygulanan Veteriner Hekim İstihdamın zorunluluğu kaldırıldı.

Böylelikle , hem Veteriner Hekim İstihdamının  ve hem de Halk Sağlığının kontrolsuz üretilen gıdalar nedeni ile uğrayacağı zarar ve telafisi mümkün olmayan tehlikeler hiç düşünülmedi.

2-      Reçete uygulamalarına getirilen , bence anlaşılamaz olan “Muayene Reçetesi “  ve “ Tavsiye Reçetesi “ diye bir uygulamaya gidildi ve hiç tartışılmadan hemen TVHB tarafından bastırılan yeni reçete koçanları Veteriner Hekim Odalarına  gönderilerek Veteriner Hekimler bu uygulamaya dahil olmaya mecbur edildi.

Tavsiye Reçetesi : Veteriner Hekimin ,hayvanı muayene etmeden yazacağı reçetedir.

Bu tarif tamamen ilgili Genel Müdürlüğe ait olup, tarif olarak doğrudur. Ancak Hekimlik dalında  ANAMNEZE DAYALI  İLAÇ SATMA ‘nın  yolunu açarak, son derece yanlıştır.

Bizler yıllarca meslektaşlarımıza, hastayı muayene etmeden,teşhis koşullarını tamamen yerine getirmeden , yapılacak tedavi yöntemlerinde başarı riski olduğunu anlatırken ve ANAMNEZE DAYALI TEDAVİ  yapmalarının hem yetiştiriciye, hem  de meslek onur ve saygınlığına yapılacak kötülük olacağını anlatırken…

Bu uygulamanın ülke hayvancığına ve Veteriner Hekim Tedavi Başarısına ne katkı sağlayacağını izah edebilecek birileri varsa lütfen beni de aydınlatsın.

Saygılarımla


Yazan - 29 Mayıs 2013. Kategori H.Yalçın KÖKSAL, YAZARLAR, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x