Açlığın olmadığı bir dünya


0,,17801316_303,00

 

 

 

Sanayi ülkelerinin oluşturduğu G7 ülkeleri dönem başkanlığını yürüten Alman federal hükümeti bu süre içinde birçok hedefini gerçekleştirmek istiyor. Bu hedeflerden biri de dünya çapında açlıkla mücadele.Federal hükümetin öncülüğünde Berlin’de düzenlenen “Açlığın Olmadığı Bir Dünya” sempozyumunun açılışında konuşan Federal Kalkınma Bakanı Gerd Müller açlık sorununa ilişkin şunları söyledi: “Açlık cinayet demektir, çünkü aslında dünyanın en büyük ve aynı zamanda çözülmesi mümkün sorunudur. Bu sorunun üstesinden gelememek dünya ile alay etmek demektir.”

 

‘Dünya Gıda Programı: Dünya çapında açlığı 10 yıl içinde bitirmek istiyoruz’

 

New York’tan gelerek Berlin’de federal hükümetin öncülüğünde düzenlenen toplantıya katılan Dünya Gıda Programı (WFP) Yürütme Kurulu Başkanı Ertharin Cousin de Alman bakanın bu görüşüne katılıyor ve “Çözümler elimizde, sorunun yanıtlarını biliyoruz” diyor.  Couisin hatta bir adım daha ileri giderek, Dünya Gıda Programı’nın dünya çapında açlığı 10 yıl içinde sonlandırmayı hedeflediğini de vurguluyor. Kalkınma Bakanı Müller ise açlığı bitirme hedefini 2030 yılı olarak açıklıyor.

 

‘Tarımda adil fiyatlar belirlememiz gerekiyor’

 

Federal Kalkınma Bakanı Müller dünya çapında halihazırda 850 milyon kişinin açlık çekmekte olduğuna işaret ederek, her yıl açlıktan ölen insanların sayısının AIDS’den, veremden ve sıtmadan ölenlerden daha yüksek olduğuna da dikkat çekti. Müller, sanayisi gelişmiş 7 ülkenin oluşturduğu 7’ler Grubu’nun Almanya’daki gelecek toplantısında açlıkla mücadele konusunun gündemin birinci maddesi olacağını açıklarken, tarımsal alanların geliştirilmesinin önemini de vurguladı ve bunu yaparken çevre dostu yeşil teknolojilerin kullanımına hız verileceğini açıkladı. Alman Kalkınma Bakanı, uluslararası toplumun aslında şimdiden 8 ila 10 milyar insanı doyurabileceğini, ancak ürünlerin dağılımı, üretim ilişkileri, ürünlerin depolanması, muhafazası ve de piyasaya sunulması gibi konularda bir dizi sorun olduğuna dikkat çekti ve sözlerine şunları ekledi: “Tarımsal alanlarda daha fazla değer üretmemiz gerekiyor. Bu şu anlama geliyor: Yoksul ülkelerden gelen ürünlere adil fiyatlar saptamamız gerekiyor.

 

Bir kilo portakal için 99 cent ödeme yapıyorsanız, bu tür fiyatlarla tarım işçilerinin geçinmesi mümkün değildir. Aynı şey başka ürünler için de, örneğin kakao, kahve gibi ürün grupları için de geçerli. Biz, zengin ülkelerin değer üretme sürecinde daha adil fiyatlar ödemeye hazır olma yükümlülüğümüz bulunmaktadır.”

 

Açlıkla mücadele kamapyasının Almanya’ya maliyeti: 1,5 milyon EURO

 

Yeni açlıkla mücadele kampanyası Almanya’ya 1,5 milyar euroya mal oluyor. Modernleşme sürecinde Afrika ve Asya’da belirlenen 12 merkez yardımıyla yöresel tarımsal faaliyetlerin daha üretken olması hedefleniyor. Alman Bakan Müller, bu noktada özellikle alt yapı mekanizmalarının sevkiyatı ve eğitimin önemli rol oynayacağını vurguluyor.

 

Federal Kalkınma Bakanı Gerd Müller’in planlarına kuşkulu yaklaşanlar da var.Ne var ki çok sayıdaki yardım kuruluşu Federal Kalkınma Bakanı Gerd Müller’in planlarına kuşkulu yaklaşıyor. Kalkınma politikaları ve insani yardım alanlarında çalışan sivil toplum kuruluşlarının çatı örgütü başkanı Bernd Bornhorst, asıl resmi olmayan, daha yaygın piyasalara odaklanılması gerekirken, “Yeşil Modernleşme Merkezleri”nin “holdinglerin hakimiyeti altındaki üretim zincirlerine” ağırlık verdikleri eleştirisini yöneltiyor.

 

BM’in gelecek Eylül ayında New York‘ta düzenleyeceği konferansta bağlayıcı bir çerçeve anlaşmasının kararlaştırılması planlanıyor. Alman Kalkınma Bakanı Müller, bunun, geleceğe etkileri olacak bir bildirge olacağını belirtti ve bu bildirgede bir kontrol sisteminin de yer almasını umut ettiğini açıkladı.

 

©Deutsche Welle Türkçe

Kay-Alexander Scholz


Yazan - 25 Mart 2015. Kategori MANŞET, GIDA, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x