Adaylık başvurusu işleme konulmadı mı?


 

38f88TR

 

 

​Mustafa Baysan’ın CHP’nin aday listesine alınmamasının perde arkasından skandal bir iddia çıktı. İddiaların odağındaki isim ise Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan.

 

ABİDİN YAĞMUR/ÖZEL HABER

 

CHP Mersin Milletvekili adayı Mustafa Baysan’ın, 1 Kasım’da yeniden aday olmak için başvuruda bulunduğu ancak Baysan’ın dosyasının Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na ulaşmadığı iddia edildi. İddiaya göre Kılıçdaroğlu kesin aday listeleri belirlendikten sonra Baysan’ı aradı, ‘Neden aday olmadınız’ diye sordu.

 

 

7 Haziran Seçimleri’ne CHP Mersin milletvekili aday listesinin 4.sırasından katılan işadamı Mustafa Baysan’ın 1 Kasım için aday listesine girememesinin, skandal niteliğinde bir ihmalden kaynakladığı iddia edildi.

 

Kılıçdaroğlu,  ‘niye aday olmadınız’ diye sordu

 

 

İddiaya göre Mustafa Baysan, adaylık başvurusunu son başvuru tarihinden önce parti genel merkezine sundu. İlk başvurusunda şehir tercihi olarak Mersin ve İstanbul’u işaretleyen Baysan, daha sonra ek bir dilekçe vererek, adaylık başvurusunu sadece Mersin için yaptığını bildirdi. Ancak Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, seçim bölgesi belirtilmediği gerekçesiyle Baysan’ın başvurusunu işleme almadı.

 

Kesin aday listelerinin açıklandığını gün adını adaylar arasında göremeyen Mustafa Baysan, listelerin açıklanmasından 2 gün sonra, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile telefonda görüştü. Kılıçdaroğlu, Baysan’a ‘Neden aday olmadınız Mustafa Bey’ diye sordu. Bunun üzerine Baysan, “Ben adaylık başvurumu yaptım, listeye giremedim” yanıtını verdi. Baysan’ın verdiği yanıtla şoke olan Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ı arayarak durum hakkında bilgi aldı. İddiaya göre Tezcan da, Baysan’ın başvuru formunda seçim bölgesi seçeneğinin olmadığını, bu nedenle dosyayı onaya sunmadığını söyledi.

 

Aday adayları listesinde adı var mıydı, yok muydu

 

Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Bunlar doğru şeyler değil. Partiye adaylık başvurusunda bulunan herkesin dosyası titizlikle incelenir ve gereği yapılır. Bu arkadaşımızın da bir müracaatı vardı. Dosya kaybolması diye bir şey yok. Olur mu öyle şey. Dosya kayıtları var. Ben genel başkan yardımcısıyım ve partimizin bir adayıyla ilgili konuyu yerel gazetecilerle tartışacak değilim. Adaylık başvurusu alınmış ve incelenmiştir” diyerek Baysan’ın listeye girememesi konusunda topu MYK’ya attı. Ancak CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit’ten farklı bir açıklama geldi. Özyiğit, katıldığı bir radyo programında, “Ben Mustafa Baysan’ın aday olacağını biliyordum ama adını müracaat listesinde göremedim” dedi.

 

‘Bülent Tezcan cezalandırılmalı’

 

Mustafa Baysan da, adaylık başvurusunun, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan tarafından sümenaltı edildiğini ileri sürdü ve bu durumu Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra anladığını söyledi.

“Ben partinin emrindeyim ama parti böyle insanlarca yönetilmemeli. Parti genel başkan yardımcısı sahtecilik yapıyor. Bu tip insanlar o partide olmamalı” diyen Baysan,  “Sıradan insanların sempatiyle baktığı bir adaydım. Sempati duyulan bir insansın, seçim kampanyasını yürütüyorsun ama Bülent Tezcan adlı bir genel başkan yardımcısı dosyanı sümenaltı ediyor. Genel Başkan’dan gereğini bekliyorum. Bu sahteciliğin cezalandırılması gerekiyor. CHP’ye zarar verecek şeyler yapmam ama Bülent Tezcan gibi insanların cezalandırılması gerekir, o mevkide olmaması gerekir, parti yöneticisi o

 

lmaması gerekir. Bunun için de genel başkandan gereğini bekliyorum. Ben halkın sevdiği, tabanın sevdiği bir siyasetçiyim. Ama Bülent Tezcan’ın bu olayı, benim siyasi kariyerime, saygınlığıma darbe vuracak türden. Genel başkanın ‘gel aday ol’ dediği bir insanım. Listeler açıklandıktan sonra genel başkan bana ‘Neden aday olmadınız’ diye soruyor. Adaylık başvurumun işleme alınıp alınmadığı konusunda Bülent Tezcan mantıklı bir açıklama yapamıyor” dedi.

 

Güney Gazetesi

 

 

 

 

 


Yazan - 30 Eylül 2015. Kategori MANŞET, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x