Agrotech’in halka arzına 3,3 kat talep geldi


Toplam 2,7 milyon metrekare tarım alanında faaliyet gösteren, uluslararası teknoloji projeleriyle tanınan Agrotech, 15-16-17 Kasım tarihlerinde gerçekleşen talep toplama sürecini yoğun bir katılımla tamamladı. Halka arza yatırımcılardan 3,3 kat talep geldi.

Agrotech’in halka arzında yurt içi bireysel yatırımcılara tahsis edilen payların 1,64 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edilen payların 7,21 katı talep toplandı. Böylece, halka arza planlanan tahsisatın toplam 3,31 katı talep geldi. Halka arz sonucunda, 3 milyon 48 bin 95 yurt içi bireysel yatırımcı, 131 yurt içi kurumsal yatırımcı olmak üzere, toplam 3 milyon 48 bin 226 yatırımcıya dağıtım yapıldı.

Teknoloji ve tarımın geleceğine ortak olan yatırımcılarımıza teşekkürler”

Yatırımcılardan gelen yoğun talepten dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Agrotech Yönetim Kurulu Başkanı Hümeyra Keskin, “Şirketimiz için önemli bir kilometre taşını geride bırakırken, halka arzımızı yoğun bir ilgiyle sonuçlandırdığımız için oldukça gururluyuz. Bugün Antalya, Samsun, Uşak ve Balıkesir’de yaklaşık 180 bin metrekaresi sera olmak üzere toplam 2,7 milyon metrekare tarım alanında faaliyetlerimize devam ediyoruz. Teknoloji alanında da 10 yıllık bir geçmişe sahibiz. Geliştirdiğimiz yazılımlar, sistem entegratörlüğü çözümleri, veri merkezi danışmanlığı, sistem odası ve disaster merkezi kurulumu gibi uluslararası birçok projeye imza attık. Makina öğrenme, yapay zeka, metaverse, ChatGPT gibi yeni teknolojileri de takip ederek doğrudan tüketiciye dokunacak çözümler üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor. Tüm şeffaflığımızla kurumsal, halka açık bir marka olarak büyümemizi sürdürürken, yatırımcılarımızın desteğiyle yeni yatırımlarımızla ülkemize daha fazla katkı sağlamaya devam edeceğiz. Teknoloji ve tarımın geleceğine ortak olan ortak olan tüm yatırımcılarımızın ilgisine ve güvenine teşekkür ederiz” dedi.

DİĞER HABERLER
'Dolaylı yoldan alınan domates Rusların cebini yakıyor'

Alnus Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Altınbaş ise “Şirketlerimizin ürettikleri değeri halka arz yoluyla yatırımcıların ilgisine sunması ve yeni ortakları ile güç kazanmaları, ekonomimiz açısından stratejik öneme sahiptir. Ülkemizin akıllı tarım ve teknoloji kuruluşlarından, yaklaşık 3 milyar TL öz kaynak büyüklüğüne sahip Agrotech’in halka arzına liderlik etmenin onurunu yaşıyoruz. Yerli ve miili bir şirket olarak tarım ve teknoloji sektörlerinde faaliyet yürüten şirketin halka açılması takdir edilir ki tarım ve teknoloji sektöründe yerli ve milli kurumlara olan güveni artırmanın yanı sıra inovasyona ve sürdürülebilir tarım uygulamalarına destek olma potansiyeli taşımaktadır. Bu kapsamda borsamızda, bu yapıdaki halka açık şirketlerimizin sayısının çoğalmasını hem işlem hacminin artması hem de şirketlerin alternatif finansman kaynaklarına erişmesi ve kurumsallaşmaları açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Alnus Yatırım olarak liderliğimizde 39 konsorsiyum bileşeni ile birlikte Agrotech’in halka arzının başarı ile tamamlanmasının gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Agrotech için Borsa İstanbul’da ilk gongun 23 Kasım Perşembe günü çalması planlanıyor.


20 Kasım 2023. 18:20
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x