Akuatik Deney Hayvanları Araştırma Merkezi (ADHAM) kuruldu


Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde multidisipliner bir yaklaşımla Zebra balığı (Danio rerio) ile diğer balık, kurbağa ve sucul sürüngenler üzerinde deneysel araştırmaların yürütülebileceği “Akuatik Deney Hayvanları Araştırma Merkezi” oluşturuldu.

İn vivo deneysel çalışmalar açısından ideal bir omurgalı model olan başta Zebra balığı’nın kullanılacağı, farmakoloji, toksikoloji, onkoloji, fizyoloji, histoloji, iç hastalıkları, genetik ve patoloji başta olmak üzere veteriner ve sağlık bilimleri alanındaki birçok disiplini kapsayan ortak araştırmalar için uygun multidisipliner bir Laboratuvar olarak kuruldu.

Laboratuvarın kurulması ile ilgili çalışmalar Ankara Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Destekleme Birimi, BAP tarafından alınan proje desteği ile gerçekleştirilmiştir. 2022 yılı itibariyle onaylanan “Sucul Omurgalı Deney Hayvanı Laboratuvarı Kurulması ve Bazı Veteriner Antihelmintik İlaçların Akut Embriyotoksik Etkilerinin Zebra balığı (Danio rerio) Modelinde Araştırılması” başlıklı Proje kapsamında Laboratuvarın kurulması tamamlanmıştır. Laboratuvarın oluşturulması sonrasında, Çalışma İzni Belgesi alınması yönünde Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli müracaatlar yapılmış ve 17.04 2023 tarihi itibariyle 5 yıl süreyle geçerli olacak şekilde “Bilimsel Amaçlar İçin Kullanılan Sucul Omurgalı Canlıların Refah ve Korunmasına Dair Yönetmelik kapsamında “Çalışma İzni Belgesi“ de alındı.


DİĞER HABERLER
A.Ü. Veteriner Fakültesi'nden “Keneler Hakkında Bilinmeyenler” konferansı
10 Eylül 2023. 14:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x