Alman hükümetinden soykırım ifadesi


Almanya Dışişleri Bakanlığı, Namibya’da 1904-1908 yılları arasında Alman askerlerinin yaptığı katliamın soykırım olduğunu, Almanya ile Namibya’nın konuyla ilgili ortak bir açıklama yapacağını duyurdu.

 

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Alman hükümeti açısından siyasi kılavuz çizgisinin artık şu cümleyle ifade bulduğunu kaydetti: “1904’ten 1908’e kadar süren Namibya’daki imha savaşı, bir savaş suçu ve soykırımdır.”

 

Almanya’nın sömürgeci güç olduğu, o dönemki adıyla Alman Güneybatı Afrikası’nda 85 binden fazla Herero ve Nama, Alman askerleri tarafından öldürülmüştü. Almanya 9 Temmuz 1915’te Namibya’da kolonyal güç olmaktan çıkmıştı.

 

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer, hükümetin resmi olarak özür dileyip dilemeyeceği konusunda bir açıklama yapmadı. Schaefer, Alman hükümetinin “Almanya’nın Namibya ve vatandaşları karşısındaki özel tarihi sorumluluğunun farkında olduğunu” ifade etti. Konuyla ilgili iki ülke arasındaki görüşmelerin sürdüğünü belirten Schaefer, tanımanın yanı sıra tazminat konusunun da müzakere edildiğini belirtti.

 

©Deutsche Welle Türkçe

DW, DPA / EC


Yazan - 15 Temmuz 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, DÜNYA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x