Almanya’nın Ardından Amerika’da Döner’e Kucak Açtı


Döner Almanya’dan sonra ABD’de de hızla sevilmeye başladı. Artık, ABD’liler de döner dükkanı açıyor.

Alman “Die Welt” gazetesi, dönerin ABD’de de tanınmaya başlandığını belirterek, Amerikalıların döneri övdüğünü yazdı.   

Gazetede yayınlanan bir haberde, Amerikalı bir iş adamının Seattle kentinde bir döner dükkanı açarak, döneri kendi vatandaşlarına sevdirmeye çalıştığı belirtildi.

Sözkonusu Amerikalının, yarattığı döner kreasyonlarına Berlin’in bazı semtlerinin isimlerinden esinlenerek “The Mehringdamm” ya da “Der feurige Kreuzberger” (Ateşli Kreuzberg’li) adını verdiği ifade edildi.

Almanya’yı ziyaret eden bir Amerikalı’nın da, döner yemenin “unutulmaz bir damak zevki” olduğunu söylediği kaydedildi.   

Bu Amerikalının, dönerin Almanya’da bu kadar yaygın olduğunu bilmediği belirtilen haberde, bu kişinin Almanlara yönelik olarak “Çok mutlu bir halk olmalısınız” şeklinde konuştuğu ifade edildi.

İTALYA KOKUDAN RAHATSIZ   

Gazetede yer alan diğer bir haberde ise, İtalya’nın küçük bir tarihi kenti olan Cittadella’nın yabancı düşmanı Lega Nord partisine üye Belediye Başkanı Massimo Bitonci’nin, kentte fast food türü yemekleri ve döneri, bunların kokularının vatandaşları rahatsız ettiği gerekçesiyle yasakladığı bildirildi.

Bu konuda belediye tarafından hazırlanan 4 sayfalık bir protokolde, dönerin ve her türlü fast food yemeğinin kokudan dolayı yasaklandığının belirtildiğine ancak kentte şu ana kadar zaten tek bir döner büfesinin bile bulunmadığına dikkat çekildi.

DİĞER HABERLER
Sokaktakilerin içini ısıtan gönüllüler

Bitonci, bugüne kadar hiç bir yabancının kentte döner bulunmamasından şikayetçi olmadığı şeklinde açıklama yaparken, muhalefette bulunan Demokratik Partinin üyesi Emmanuele Favaro’nun, Bitonci’nin, göçün bir sembolü olarak gördüğü döner ve kebabı kente sokmamaya çalıştığını söylediği kaydedildi.

 


12 Ağustos 2011. 11:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x