Amerika halkı Türk zeytin ve yağını sevdiler


 unnamed

 

Türk zeytin ve zeytinyağının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Pazar payını arttırmak için dünyanın en büyük gıda fuarları arasında yer alan  New York Fancy Food Fuarı’na katılarak Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını yapan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, Amerikalılara Türk zeytin ve zeytinyağını sevdirdi.

 

29 Haziran-1 Temmuz 2014 tarihleri arasında düzenlenen ve ABD’nin en önemli gıda fuarı olan Summer Fancy Food Show’a 18 m2’lik bir stand ile katıldıklarını belirten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kadri Gündeş, fuar boyunca ZZTK standına ilginin yoğun olduğunu, stantta tüketicilere sofralık zeytin çeşitleri ile zeytinyağı tadımı yaptırdıklarını, Amerikalıların Türk zeytin ve zeytinyağını beğendiğini söyledi.

 

Fuarın ikinci günü Uluslararası Zeytin Konseyi İcra Direktörü Jean Louis Barjol ve ABD’nin en önemli ithalatçı birliği olan Kuzey Amerika Zeytinyağı İthalatçıları Birliği Başkanı Eryn Balch’ın sunum yaptığı seminerlere katıldıklarını anlatan Gündeş, “Eryn Balch’ın verdiği rakamlara göre ABD’de kişi başına zeytinyağı tüketimi 1,1 lt düzeyinde ve tüketimin 2,5 lt düzeyine çıkarılması için akademik araştırmalar ve ülke içi tanıtım çalışmaları yapılıyor. Hali hazırda dünyanın en büyük zeytinyağı ithalatçısı olan ABD gelecek için de çok önemli bir Pazar. ABD’de satılan bitkisel yağlar arasında zeytinyağının pazar payı %13 düzeyinde. Bu oran daha ilerde çok daha büyük rakamlara ulaşacak. Amacımız ABD pazarındaki payımızı arttırmak” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
İnekler Ahırlara,Gökdelenler Meralara..!

 

ABD’DE TÜRK ZEYTİNYAĞININ İMAJI ÇOK İYİ DURUMDA

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Türk zeytinyağlarının imajının çok iyi durumda olduğuna dikkati çeken Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Davut Er,  Türkiye’den ihracatçılarımızın gönderdiği yüksek kaliteli ürünler ve Ekonomi Bakanlığı’nca yapılan denetimler sayesinde, herhangi bir şekilde karışım yağ ihracatına izin verilmediğini, bu uygulamanın olumlu imajın oluşmasında büyük pay sahibi olduğunu kaydetti. Er, “Bu olumlu imajın devam etmesi çok önemli. Bu şekilde ülkemizin ABD zeytinyağı piyasasındaki pazar payını ilerleyen dönemde ciddi biçimde artıracağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

SÜREKLİ HAMMADDE TEDARİĞİ ŞART

 

Yine ABD pazarına ihracatçılarımızın mevcut pazarlarını kaybetmemeleri ve pazar paylarını artırması için hammadde sürekliliğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Davut Er, yıllar itibariyle zeytin ve zeytinyağı üretiminin çok büyük farklılıklar göstermesi nedeniyle ürünün bol olduğu yıllarda iyi koşullarda saklanmasının sağlanmasının hem fiyat hem ürün tedariğini olumlu etkileyeceğini belirtti.

 

Summer Fancy Food Show sırasında ilerleyen dönemde Türkiye’den ABD’ye bir sektörel ticaret heyeti düzenlenmesi için danışmanlık firmaları ve ithalatçı birlikler ile temasa geçtiklerini dile getiren  Er, ABD’ye düzenlenecek sektörel ticaret heyetinin ihracat hedeflerine ulaşmada aracılık edeceğini sözlerine ekledi.

DİĞER HABERLER
Gıda Kaynaklı Listeria

 

Türkiye 2012/13 sezonunda gerçekleştirdiği 292 milyon dolarlık zeytinyağı ihracatının 88 milyon dolarlık dilimi Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri Türkiye’nin sofralık zeytin ihracatında ilk 5 pazarından biri konumunda. 2012-13 sezonunda Türkiye’nin yeni dünyaya sofralık zeytin ihracatı 9.5 milyon dolar seviyesine ulaştı.

 

Summer Fancy Food Show’da ZZTK heyetinde ZZTK Yönetim Kurulu Başkanı M. Kadri Gündeş ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Davut Er ve Ege İhracatçı Birlikleri Şefi Ulaş Can Karadeniz yer aldı. ZZTK standını, Türkiye’nin New York Başkonsolosu Levent Bilgen ve Türkiye’nin New York Ticaret Ateşesi Serhan Kara’da ziyaret etti.

 

 


4 Temmuz 2014. 09:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x