“Anadolu’yu vermeyeceğiz”yürüyüşü


“Anadolu’yu vermeyeceğiz”

Doğaya ve canlı yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması için ”Anadolu’yu vermeyeceğiz” sloganıyla düzenlenen ve Ankara’da son bulacak yürüyüş için Doğu Karadeniz kervanı, açıklama yaptı.

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan çevreciler adına gazetecilere açıklama yapan Züleyha Kork, ”Büyük Anadolu Yürüyüşü”nün, Anadolu insanlarının, ”suyunu, doğasını ve köklerini yaşatmak için” başlattığı bir hareket olduğunu, hiçbir kurum veya kuruluşun bu hareketin paydaşı, ortağı veya düzenleyicisi olmadığını belirtti.

Yürüyüşün Türkiye’de 7 ayrı noktadan başlatıldığını ifade eden Kork, ”Doğu Karadeniz Kervanı olarak 5 gün önce Artvin’den yürüyüşe başladık. Yürüyüşümüzün amacı doğal varlıklarımızı alınır satılır bir mal haline getirmeye çalışanlara ‘dur’ demek. Bu kapitalist zihniyet tüm doğal varlıklarımızı, yaşam alanlarımızı ve kültürümüzü yok etmek istiyor. Biz Anadolu insanları asırlardır yaşadıkları köylerden, kasabalara, büyük şehirlere göç etmek zorunda bırakılıyor. Tüm Anadolu’ya can veren derelerimiz ise 49 yıllığına şirketlere satılıyor. Son on yılda dağıtılan 45 bin maden ruhsatıyla dağlarımız maden şirketlerine terk edildi. Her geçen gün yeni bir vadi yok oluyor.”

Çevrecilerin sesine bu toprakları yönetenlerin kulaklarını tıkadığını savunan Kork, şöyle devam etti: ”Onların gözünde feryadımızın hiçbir değeri yok. Bu nedenle Anadolu’yu yaşatmak için kendi halk irademizi kullanmaya karar verdik. Geçmişe olan saygımız ve çocuklarımızın geleceği, yaşam hakkımızı korumak için yürüyoruz. Doğamızı ve yaşam alanlarını katleden projeler durduruluncaya kadar geri dönmeyeceğiz. ”Kork, 40 gün boyunca yürüyeceklerini, Mayıs ayında 7 grubun Ankara’da toplanarak eylemlerine burada devam edeceğini kaydetti.Basın açıklamasının ardından gruptakiler yürüyüşlerine devam etti.

DİĞER HABERLER
İnsansız Hava Aracının Tarımde Kullanılması

7 Nisan 2011. 09:57
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x