Ankara Büyükşehir Belediyesi sütçülüğe soyundu!


 

 

 

Daha önce ekmek ve portakal suyu satışı yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çiğ süt satışına izin veren tebliğinin ardından bu kez de çiğ süt satışına girdi.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kuruluşlardan Soğuk Hava Deposu İşletmeciliğinin (BELSO) Ankara’nın çeşitli noktalarında kurduğu Süt Satış Noktaları’nın (Sütmatik) tanıtımı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in katılımıyla yapıldı.

 

 

 

Tanıtımda konuşan Bakan Çelik, çiğ sütün tüketiciye sağlıklı yoldan ulaşmasını amaçladıklarını ve kontrollü satışına yönelik bir düzenleme yaptıklarını hatırlatarak, bunun o dönem çeşitli eleştirilere konu olduğunu ifade etti.

 

Bakanlık olarak bir taraftan gıda arzını yeterince sağlama zorunlulukları, diğer taraftan da gıdaya sağlıklı erişimi düzenlemek durumunda bulunduklarını bildiren Çelik, tanıtımı yapılan süt satış noktasında “Sütmatik” cihazının bulunduğunu, söz konusu makineler üzerinde, sütün hangi işletmeden, hangi saatte geldiğinin görülebileceğini söyledi.

 

 

Makine üzerinde ürünün adı, üreticinin adı soyadı veya ticari unvanı, adresi, hayvancılık işletme numarası, sütün sağım tarihi ve son kullanma tarihine ilişkin bilgilerin yer alacağına işaret eden Çelik, ayrıca “Kullanmadan önce kaynatın” ve “0-4 santigrat derecede buzdolabında muhafaza ediniz” uyarılarının da makine üzerinde yer alacağını kaydetti.

 

“Ari işletmeler artmalı”

 

Türkiye’nin 19 milyon ton süt üretimi olduğuna ancak bunun sadece 1,5 milyon tonunun ari işletmelerden elde edilebildiğine dikkati çeken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Sütmatik”te hastalıklardan arındırılmış çiftliklerden elde edilen sütün satıldığını söyledi.

 

Amaçlarının bu yolla ari işletmeleri teşvik etmek olduğunu vurgulayan Çelik, sütün kalitesinin artması için ari işletmelerin artması gerektiğini dile getirdi. Çelik, üreticilerin çiğ sütü piyasada 1,30 liradan sattığını belirterek, 2 liralık satış fiyatının üretici için de iyi olduğunu ve söz konusu işletmelerin artmasını teşvik edeceğini ifade etti.

 

Çelik, hayvancılığın geleceğinin de sütle ilgili olduğunu, hayvansal ürünlerin güvenli üretilip tüketilmesi için el birliği yapacaklarını söyledi.

 

Çiğ sütün litresi 2,5 lira

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de hastalıktan ari i̇şletmelerden elde edilen çiğ sütü Ankara’nın değişik noktalarında halka ulaştırmak için adım atıldığını, buradan alınan sütün 24 saat boyunca satışa hazır olduğunu söyledi.

 

Gökçek, üreticiden litresini 2 liraya aldıkları sütü, tüketiciye 2,5 liradan sattıklarını belirterek, üreticiye daha çok gelir sağladıklarını, aracıyı ortadan kaldırdıklarını söyledi. Gökçek, şu an Ankara’da 13 noktada çiğ süt satışı yaptıklarını, bu rakamı artıracaklarını bildirdi.

 

Bakan Çelik ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, konuşmalarının ardından Sütmatik’ten çiğ süt aldı.


Yazan - 10 Temmuz 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x