Araba fiyatına satılıyor”


264467Aksaray Malaklısı” hırsızların hedefi olunca GPS’le takip edilmeye başlandı.01 Eylül 2013 Pazar
Anadolu’nun en iri köpek ırklarından ”Aksaray Malaklısı” hırsızların hedefi olunca, deri altına çip yerleştirilerek Küresel Yer Belirleme Sistemi (GPS) ile takip edilmeye başlandı.

Aksaray’ın Topakkaya beldesinde bir köpek çiftliğinde, bölgeye özgü bir köpek ırkı olan ve ”Anadolu Aslanı ” olarak bilinen 35 adet köpek bulunuyor. Daha çok güçlü vücut yapısı ve insanlara bağlılıkları nedeniyle tercih edilen bu köpeklere karşı her geçen gün ilgi artıyor.

Çiftlikte yetiştirilen köpeklerin fiyatı 2-10 bin lira arasında değişirken, anne ve babalarının özelliklerine göre bu fiyatlar daha da artabiliyor. Çiftlikteki “Çakal” isimli köpeğe ise sabihi yaklaşık 60 bin liraya değer biçiyor. Fiyatlar bu kadar yükselince köpeklerin hırsızların hedefi haline gelmesi de kaçınılmaz oluyor.

Çiftlik sahibi Hikmet Dursun, “Araçlarda olan GPS’ler gibi köpeklerimize de çip takıldı. Aksaray Malaklıları, son dönemde yoğun olarak hırsızların hedefi haline gelmişti. Örneğin 20 bin lira değeri olan bir köpeği çalan hırsız, bu hayvanı götürüp 3-5 bin liraya satıyor. Aksaray’a gelen federasyon temsilcileri deri altlarına GPS taktılar. Köpeklerimiz kaybolduğu veya çalındığı zaman internet üzerinden köpeklerimizin nerede olduğu kolaylıkla tespit ediliyor” şeklinde konuştu.

 

TRTHABER


Yazan - 1 Eylül 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x