Araştırmacılar yumurta kabuğundan hızlı salmonella testi için yeni bir yöntem geliştirdi


Salmonella, gıda kaynaklı enfeksiyonlara neden olan oldukça dayanıklı bir zoonotik patojen ve gıda güvenliği için de çok büyük bir tehlike oluşturuyor.

Singapur Gıda Ajansı’nın Ulusal Gıda Bilim Merkezi ve Singapur Ulusal Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, kabuklu yumurtalarda canlı Salmonella Enteritidis kontaminasyonunun tespiti için gerçek zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) yöntemi geliştirdi. Bu yöntem, entegre edilirse Salmonella test sürecini oldukça hızlandıracak.

Salmonella Enteritidis, dünya çapında gıda kaynaklı salmonellozdan (salmonella hastalığı) sorumlu en yaygın serotiplerden birisi. Kabuklu yumurtalardaki canlı S. Enteritidis’in test edilmesi, erken uyarılar ve gıda güvenliği açısından piyasaya sürülmemesi için de hayati önem taşıyor. Ancak, tipik olarak kullanılan “Altın Standart” kültür tabanlı test yöntemleri çok zaman almakta.

Gerçek zamanlı PCR gibi hızlı moleküler temelli metodlar, S. Enteritidis test ve doğrulama sürecinin doğruluğunu ve verimliliğini artırabilen alternatifler olduğunu belirten araştırmacılar, bu nedenle, kabuklu yumurtalarda canlı S. Enteritidis’in hızlı taraması ve Salmonella kolonilerinde S. Enteritidis serotipinin doğrulanması için bir S. Enteritidis PCR yöntemi geliştirmeyi amaçladı.

Çalışma sırasında, 6 farklı serogrupa ait toplam 89 Salmonella suşu seçilerek özgüllük testi ve yapay bulaştırma çalışmaları yapıldı. Araştırmacılar daha sonra S. Enteritidis kolonisi ile homojenleştirilmiş çiğ yumurtalara canlı ve ısıyla inaktive edilmiş S. Enteritidis’in farklı seyreltilmiş dozlarıyla bulaşma yaparak doğal olarak kontamine olmuş 73 kabuklu yumurtayı homojenleştirerek inkübe etti. Araştırmacılar daha sonra S. Enteritidis’i kabuklu yumurtalardan geleneksel yöntemler ve gerçek zamanlı PCR ile izole edip tanımladı.

DİĞER HABERLER
İlköğretim öğrencilerine Veteriner Hekimlik ve Zoonoz hastalıklar anlatıldı

Sonuçlar, S. Enteritidis gerçek zamanlı PCR’nin kabuklu yumurtaların taranmasında patojenin tespitini hızlandırabildiğini ve S. Enteritidis izolatlarının serotipini doğrulamak için gereken uzun test süresini azaltabildiğini gösterdiği belirten araştırmacılar ayrıca S. Enteritidis PCR testlerinin, iyi karakterize edilmiş referans suşları ve vahşi S. Enteritidis izolatları üzerinde yapıldığında yüksek özgüllük gösterdiği belirledi.

Kaynak: https://www.food-safety.com/ Researchers Develop Method to Speed Up Salmonella Detection in Shell Eggs


29 Mayıs 2023. 11:16
5 1 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x