Arı Çalıştayı (Vet-Arı)


Untitled-1 copy

 

 

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği öncülüğünde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğrenci Topluluğu VetAnka ile birlikte organize edilen “Arı Çalıştayı (Vet-Arı)” 17-18 Ekim 2014 tarihlerinde Ankara’da başarıyla gerçekleştirilmiştir. Çalıştay; teorik ve uygulamalı eğitimi içeren iki günlük bir program olacak şekilde planlanmıştır. Çalıştay’a Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde eğitimine devam eden öğrenciler ile Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği üyeleri tarafından yaklaşık 40 kişilik bir katılım sağlanmıştır.

 

Çalıştay; Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Ender YARSAN’ın “Hoşgeldiniz” konuşmasıyla başlamıştır. Prof.Dr. Ender YARSAN konuşmasında kısaca Çalıştay’ın hazırlık süreci, önemi, kapsamı ve programı konusunda bilgi vermiş ve bu etkinliğin Derneğimiz tarafından bir öğrenci topluluğu ile birlikte düzenlenen ilk Çalıştay olduğunu ifade etmiştir.

 

Prof.Dr.Ender YARSAN

Prof.Dr.Ender YARSAN

Çalıştay’ın teorik kısmı Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Satı Baran Konferans Salonu’nda; uygulama kısmı ise Atatürk Orman Çiftliği Bal Dolum Ünitesi ile Kalecik’te profesyonel anlamda arıcılık yapılan DogalBal İşletmesi’nde gerçekleştirilmiştir. Programın teorik eğitimi kapsamında “Arı Yetiştiriciliği ve Arı Irkları” başlıklı ilk sunu Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ebru ONBAŞILAR tarafından yapılmıştır. Daha sonra Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet DOĞANAY tarafından “Arı Hastalıkları” başlıklı sunu gerçekleştirilmiştir. Çalıştay’a verilen kısa bir aradan sonra Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ender YARSAN tarafından “Arı Hastalıklarında Sağaltım” ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Özlem KÜPLÜLÜ tarafından “Arı Ürünleri” başlıklı sunular gerçekleştirilmiştir.

DİĞER HABERLER
Adana'daki hasat töreninde narenciye balının 3 kilogramı 10 bin liraya satıldı.

 

Bu sunumları takiben Çalıştay’ın ana sponsoru olan VİLSAN Veteriner İlaçları A.Ş. adına Veteriner Hekim Sayın Berna Özer tarafından bir tanıtım sunusu gerçekleştirilmiştir. Daha sonra Çalıştay’da bildiri sunan Öğretim üyeleri ile ana sponsor firma için kısa bir Plaket töreni düzenlenmiştir.

 

Veteriner Hekim  Berna Özer

Veteriner Hekim Berna Özer

Çalıştay’ın daha sonraki kısmı uygulamalı eğitim olacak şeklinde değerlendirilmiştir. Bu kapsamda programın ilk günü öğleden sonra Atatürk Orman Çiftliği Bal Dolum Ünitesi ziyaret edilmiştir. Burada Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde arıcılık yapan işletmelerden toplanan balların çiftliğe geliş aşamasından başlanarak, bu balların uygunluğunun tescili ve tesiste uygulanan işlemler ile dolum aşamaları hakkında detaylı bir bilgi alınmıştır.

 

Çalıştay’ın ikinci günü ise Ankara ili Kalecik ilçesinde profesyonel anlamda arıcılık yapılan DogalBal İşletmesi ziyaret edilmiştir. Burada da işletme sahipleri Sayın Nezaket OSAN ve Tahsin OSAN tarafından arıcılık hakkında genel bilgi verilmiş; arıcılık yapılan alanda ise katılımcılara detaylı bir şekilde uygulamalı eğitim sunulmuştur.

arı 2

Gerçekleştirilen bu Çalıştay kapsamında Arı Yetiştiriciliği; Hastalıkları ve Sağlatım Uygulamaları ile Arı Ürünleri konularında teorik ve uygulamalı bilgiler detaylı bir şekilde sunulmuştur. Teorik bilgilerin yanı sıra uygulamaya dönük olarak, bölgemizde bal dolumu yapan bir işletmenin ziyaret edilmesi ve yine bölgemizde profesyonel anlamda arıcılık yapan bir işletmede arıcılığın uygulanmasına yönelik detaylı bir bilgilendirmenin yapılmış olması oldukça önemlidir.

DİĞER HABERLER
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı

 

Bu alanda çalışmayı düşünen öğrencilerimize son derece faydalı olacağına inandığımız bu Çalıştay’ın düzenlenmesinde emeği geçenlere, Çalıştay’a bilimsel anlamda katkı sağlayan bilim insanlarına ve maddi anlamda destek veren Kurum ve Kuruluşlara bu vesileyle içtenlikle teşekkür ediyoruz.

 

Prof.Dr. Ender YARSAN

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği Başkanı   

 


22 Ekim 2014. 10:40
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x