Avian Influaza (AI) Polonya’da Kümes Hayvanları Sektöründe Ciddi Bir Sorun


Dr. Kaya DEMİRÖZÜ
Kanatlı Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Polonya’da AI salgını yeni rekorlar kırmakta yakın zamanda yaklaşık 6 milyon broiler itlaf edilmiştir.

Sektör temsilcilerine göre; “Salgının ülkede daha önce hiç bu kadar şiddetli seyretmemiştir. İlk kez böyle bir krizle karşı karşıyayız”. Polonya Kümes Hayvanı Damızlıkcıları ve Üreticileri Birliği sözcüsü Andrzej Danielak, şimdiye kadar 65 salgın en yüksek sayı idi. Şimdiden 200’ü aştık. ” AI Polonya’yı Aralık 2019’da en son salgınlar 2020 Şubatına kadar devam etti. O zaman, 9 ilde bu hastalığın toplam 35 salgını, özellikle ördekler ve hindileri etkiledi. Hastalık, Polonya kümes hayvanı ihracatını geçici olarak durdurmuşdur.

1 Ocak ve 19 Nisan 2021 arasında, Polonya’daki 15 ilde toplam 202 AI mihrakı kaydedildi. Wielkopolskie eyaleti salgın sayısı bakımından 69 ile birinci sırada yer almaktadsır. Salgının başlangıcından bu yana, bölge 1,5 milyon hayvan itlaf etmek zorunda kalındı. Mazowieckie eyaleti, 64 mihrakta 3,7 milyon hayvanın itlafına yolaçmıştır.

AI salgınının Polonya’da ivme kazandığına dair işaretler bulunmakta. 14 Nisan ve 19 Nisan arasında, Devlet Veterinerlik Enstitüsü 25 yeni AI vakasını doğrulamıştır – Saptanan vakalarının tümü AI H5N8 suşudur. 

Bu tablo Polonya’da aşırı arz sorununa neden olması yanı sıra, Polonya, yılda 13 milyar zloti 3,4 milyar ABD doları değerinde kümes hayvanı ihraç eden ülkenin şu anda pek çok ihracat noktası kapanmıştır. Kimi kümes hayvanı çiftlikleri faaliyetleri askıya alırken, diğerleri sert karantina kısıtlamaları altında çalıştıkları için ciddi kayıplar söz konusudur.

DİĞER HABERLER
Bank Asya'da tasfiye süreci başladı

9 Mayıs 2021. 07:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x