Avrupa, keçi sütünden yapılan peyniri tercih ediyor


579399_367183893334256_1032312853_n

 

Avrupa ülkelerinde sevilerek tüketilen ve en çok tercih edilen peynir türlerinin, keçi sütünden elde edilenler olduğu bildirildi.

 

 

Avrupa ülkelerinde çok sevilerek tüketilen ve diğer peynirlere göre en çok tercih edilen peynirlerin keçisütünden elde edilen peynir türleri olduğu bildirildi.

 

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim Koşum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, keçi sütünün bileşim ve besin elementleri bakımından zengin olduğunu söyledi.

 

Keçi sütünün kalsiyum içeriğinin inek sütünden daha yüksek olduğunu belirten Koşum, “Bu durumda keçi sütünün bebek gelişimi için iyi bir kalsiyum kaynağı olduğunu söylemek mümkündür. Bu sebeple keçi sütü bebek maması üretimi için ideal bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

 

Koşum, keçi sütünün teknolojik açıdan da önemli olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Keçi sütü teknolojik açıdan peynir mayasıyla inek, koyun gibi diğer geviş getiren hayvanların sütlerine göre dahakolay ve çabuk pıhtılaşmaktadır. Bu nedenle keçi sütünden üretilen peynirin sindirimi de daha kolaydır. Keçi sütünün kıvamı da inek sütüne göre daha yüksektir. Yağ tanecikleri çok küçük olduğundan, yağının ayrılması zordur ve çok kolay homojenize olur, çok geç kaymak bağlar. Bu nedenle keçi sütünden çok değerli ve özel peynirler üretilmektedir.”

DİĞER HABERLER
Omega 3 hakkındaki tüm gerçekler

 

Keçi sütünden üretilen peynirlerin fiyatlarının da yüksek olduğunu vurgulayan Koşum, “Hijyenik olmayan ağıl ve sağım koşullarında süt elle sağıldığında ve bekletildiğinde, kötü bakım ve besleme koşullarında keçi sütünde hoş olmayan bir koku ve aroma ortaya çıkar. Bu, keçi sütünden üretilen peynir, yoğurt gibi süt ürünlerine de geçer ancak iyi bakım ve besleme koşullarında ve makineyle süt sağımında bu kötü koku ve tat kaybolmaktadır” diye konuştu.

 

“Türkiye küçükbaş hayvancılıkta sahip olduğu potansiyeli iyi değerlendirmeli Koşum, keçi sütünün çok değerli olduğuna dikkati çekerek, “Özellikle Fransa, İtalya ve İspanya gibi Akdeniz’e kıyısı olan Avrupa ülkelerinde çok sevilerek tüketilen ve diğer peynirlere göre en çok tercih edilen peynirler keçi sütünden yapılmaktadır. Fransa’da yemeklerden sonra keçi peyniri yemek bir gelenektir.Ülkemizde ise daha çok koyun ve inek sütüyle karıştırılarak işlenir” dedi.

 

Keçi sütünün dondurma yapımında da çok önemli bir ham madde olduğunu anlatan koşum, “Ünlü Maraş dondurmasının sırrı, yörede zengin florada otlayan keçilerden üretilen lezzetli keçi sütü ve yine yörede doğal olarak yetişen nadide salepte gizlidir. Son zamanlarda keçi sütü, sahip olduğu özellikleri ve insana sunmuş olduğu lezzetli ve vazgeçilmez ürünleriyle hayatımızın önemli bir parçası olmuştur” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
İsmail Kemaloğlu Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Oldu

 

Prof. Dr. Koşum, Türkiye’nin küçükbaş hayvancılıkta sahip olduğu potansiyeli iyi değerlendirmesi gerektiğini işaret ederek, şunları kaydetti: “Keçi ormanın düşmanı ve ormanlarımızın azalmasının yegane sebebi olarak ilan edilerek son 30 yılda sayıları 18 milyonlardan 5 milyonlara kadar düşürülmüştür. Oysa dünyada bu süreçte keçi sayısında artış olmuştur. Türkiye keçi sütü üretiminde dünyada söz sahibi iken bugün ilk on içerisine girememektedir. Sanayicimiz sağlıklı, her mevsim bol keçi sütü talep etmektedir. Keçi sütü üretimimizdeki handikaplardan birisi de üretimin mevsimsel olması, pazara sürekli olarak hijyenik süt arz edilememesidir. Devlet, sanayici ve üniversite el ele vermeli ve sorunlara kalıcı çözümler getirecek projeler üretilmelidir.”

 


18 Ağustos 2014. 10:18
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x