Avusturya’lı ‘Simmental’ İnekler Aksaray’da


Aksaraylı 4 firma tarafından Avusturya’dan ithal edilen 400 baş Simmental cinsi gebe damızlık düve, TIR’larla Aksaray’a getirildi.

Avusturya’daki çiftliklerden 4 gün önce özel dorseli TIR’lara yüklenerek yola çıkan Simmental cinsi 400 gebe düve Aksaray’a getirildi. Avusturya’dan Türkiye’ye ilk kez gebe damızlık düve ithalatı gerçekleştirildiğini ifade eden Aksaray Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Hamit Özkök, “Avusturya’dan Türkiye’ye ilk damızlık gebe düve ithalatını Aksaraylı firmalar olarak biz gerçekleştirdik. Sırada bekleyen ve ithalata yazılan arkadaşlarımız da var. Aksaray’a yaklaşık 2 bin 500-3 bin civarında damızlık hayvan ithali olacak. Bu hayvanların süt hayvancılığı ve et hayvancılığı olarak Aksaray’a hizmet edeceğini düşünüyoruz. Simmental cinsi hayvanları bölgemiz hava koşullarına uygun olması ve süt ile et veriminde daha randımanlı olması nedeniyle tercih ettik” dedi.

Hayvanların özel araçlarla gözetim altında getirildiğini vurgulayan Özkök, “Biz Türk firma ile temasa geçtikten 100’er baş hayvan ithalatı çıktı. Avusturya’ya gidip hayvanların en iyilerini çiftlikten seçtik. Bize her hayvan 2 bin 800 euro çiftliğe teslim maliyeti oldu. Daha sonra 4 gün önce Avusturya’dan özel dorselere yüklenen hayvanlar özel eğitimli şoförlerle birlikte Türkiye’ye yola çıktı. Yolda hayvanların yemi ve suyu da düzenli olarak verildi. Sorunsuz sağlıklı bir şekilde çiftliklerimize teslim edildi” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Serbest Veteriner Hekimleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı...

Aksaray Kasaplar Odası Başkanı Kani Yerli ise, “Biz Uruguay ve Amerika’dan önce Angus cinsi ithal etmek için girişim yapmıştık. Ancak Avusturya’da Türkiye şartlarına daha uygun ve süt ile et açısından daha iyi hayvanlar olduğunu öğrenince buraya gittik. Gördüğünüz gibi hayvanlarımız gayet güzel ve sağlıklı. 25 ila 30 kilo süt, 350 ila 400 kilo da her hayvan et verebiliyor” şeklinde konuştu. iha


10 Aralık 2010. 20:25
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x