Ayçiçek Tarlaları “Tırtıl” Tehdidi Altında


TEKİRDAĞ – Malkara Ziraat Odası Başkanı Saim Özden, bölgedeki ayçiçek ekili tarlalarda birdenbire ortaya çıkan “tırtıl” zararlısına karşı önlem alınmadığı takdirde bütün çiçeklerin kuruyabileceğini bildirdi.

 

Özden, yaptıkları incelemelerde bölgedeki ayçiçek ekili arazilerin tamamında görülen tırtıl zararlısına karşı acilen mücadeleye başlanılması gerektiğini söyledi. Trakya’da bu yıl ayçiçeğinin tırtıl zararlısından dolayı büyük zarara uğrayabileceğini öne süren Özden, “Birdenbire ortaya çıkan bu zararlıya karşı önlem alınmazsa bütün ayçiçeklerini kurutacak” dedi.

 

Ziraat fakültesi inceleme yaptı

 

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İsmet Başer de, bölgede inceleme yaptıklarını, tarlaları saran çayır tırtılının önlenmesi için acilen ilaçlama yapılması gerektiğini söyledi.

 

Kısa sürede ilaçlama yapılmaması halinde sorunun çok daha büyüyebileceğini belirten Başer, “Genel bir salgın var. Bir kaç gün içinde ilaçlanma yapılmazsa sorun daha da büyüyebilir. 3’üncü evresinde olan çayır tırtılının 4 ve 5’inci evresine geçmesi durumunda bugüne kadar tükettiği yiyeceğin iki katından fazlasını son evrelerinde yer. Yetkili tüm organları bilgilendirerek gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayacağız. Bizler de konunun takipçisiyiz. Ne yapılması gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

 

Malkara Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu’da, kaymakamlık olarak ne yapılması gerekiyorsa destek için hazır olduklarını bildirdi.


Yazan - 25 Temmuz 2012. Kategori GIDA, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x