“Ayılar bile sahtecilerden insaflı”


Bitki zenginliği nedeniyle en kaliteli balın üretildiği Kaçkar dağlarındaki arıcıların başı sahte bal üreticileriyle dertte.

Yetersiz denetimler nedeniyle merdiven altında üretilen balların organik diye piyasaya sürüldüğünü ifade eden arıcılar, haksız rekabete uğradıklarını söylüyor.

Kaçkar dağlarında 1000 kovanıyla sertifikalı organik bal üretimi yapan bir firma sahibi, “1 kilo bala aroma, glikoz ve katkı maddeleri ekleyerek 5 kilo bal elde ediyorlar. Gerçek bal için at eşek sırtında zor doğa şartları altında üretim yapıyoruz. Arılar etkilenmesin diye elektrik, telefon, televizyon dahi kullanmıyoruz. Ormanda kovanlarımızı parçalayan ayılarla bile barıştık. Fakat şehirdeki sahtecilerle başa çıkamadık. Eğer bakanlık denetimleri artırmazsa yakında gerçek balı ancak müzelerde göreceğiz. Haksız rekabetten ötürü arıcılar bir bir mesleğini bırakıyor” ifadelerini kullandı.

BALIMIZIN TADIM MÜHENDİSİ BOZ AYILAR

Bir bal üreticisi, “Karakovanlarımızı ağaçların dallarına, kayaların kovuklarına yerleştiriyoruz. Bölgede yaşayan boz ayılar balı çok sevdiği için pusuya yatarak nöbetçilerin dalgın anlarından yararlanıp kovanları çalıyorlar. Arıcılarla ayılar bir ara karakolluk dahi oldu. Artık eskisi gibi bunu sorun etmiyoruz, doğa onların olduğu için misafir olan bizleriz diyoruz. Balımız o kadar doğal ki boz ayılar bu lezzetten vazgeçemiyor. Nasıl ki gıda firmalarında ürün tadım sorumluları vardır. Boz ayılar da bizim tadım uzmanımız. Ayılar ağzının tadını iyi bilir. Doğal olmayan balı asla yemez. Şimdi ayıların tadım hakkını yıllık üretimden düşüyoruz. Yıllık 50-100 kovanı boz ayıların tadımı için ayırdık” ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER
Anzer Balı 700 Lira

19 Aralık 2011. 12:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Sedat ŞEN
Sedat ŞEN
10 yıl önce

işte Türkiyemin gercek insaları sizi tebrik ediyorum işlerinizde başarılar diliyorum.bereketiniz bol olsun.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x