Bakan”Bize hasta diyenler,şimdi komalık”


Çağlayan, “Türkiye’nin, her güzelin bir kusuru olduğu gibi cari açık problemi var. Sebebi katma değerli yüksek teknolojili ürün ihracatı yapamaması” dedi.

İSTANBUL – Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa’nın şu anda ciddi krizlerle karşı karşıya kaldığı durumda, Türkiye’nin dimdik ve sağlam bir yapıda ve örnek gösterilen bir ülke konumunda olduğunu belirterek, “Ama Türkiye’nin, her güzelin bir kusuru olduğu gibi cari açık problemi var. Sebebi katma değerli yüksek teknolojili ürün ihracatı yapamadığımız için…” dedi.

Çağlayan, TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektöründe 1. ARGE Proje Pazarı Etkinliği ödül töreninde yaptığı konuşmada günümüzde artık ARGE ve inovasyon kelimelerinin insan hayatının en önemli konusu haline geldiğini kaydetti.

Çağlayan, “Bundan 10 yıl önce IMFn’in kapısında 1 milyar dolar borç almak için ‘takla atmadığımız’ kalmıştı. 1 milyar dolar alınmasa memur maaşları ödenmeyecekti. Bugün, ‘IMF kendi yoluna, biz kendi yolumuza gidelim’ dedik. Avrupa’da bize geçmişte ‘hasta’ diyenler şimdi kendileri komalık durumdalar. Allah onlara şifa versin. Tespih tanesi gibi arka arkaya dizildi Avrupa’nın birçok ülkesi. Şimdi biz onlara bir model olduk. Nasıl başardık bunu? İşte kendi gücümüzü kendi imkanlarımızı kullanmaya başladık” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
En 'etkin' reklam çalışmaları Effie 2016'da ödüllendirildi

Bakan Çağlayan, dünyada 2009 yılında yaşanan ekonomik krizden sonra, dünyanın da kimyasının bozulduğunu ifade ederek, önceden gelişmiş ülkelerin dünya ekonomisinde söz sahibi olduğunu, ancak son gelişmelerle birlikte, Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisinde söz sahibi bulunduğunu anlattı.

Bundan 10 yıl önce dünya ihracatının yüzde 62’sinin gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere yapıldığını anlatan Çağlayan, bugün bu oranın yüzde 50 seviyesine gerilediğini, gelecek 10 yılda ise bu oranın yüzde 62 ile gelişmekte olan ülkelerin lehine döneceğini belirtti.

Zafer Çağlayan, 2008 yılındaki küresel krizin kapitalizmin tarifini de değiştirdiğini dile getirerek, artık paradan para kazanma devrinin bittiğini, kim teknolojik ürün yaparsa onun ön plana çıkacağını kaydetti.

Dünyada yaşanan ekonomik krizin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi Türkiye’ye teğet geçtiğini ifade eden Çağlayan, o gün başbakanının söylemine gülenlerin bugün mahcup olduğunu dile getirdi.

Çağlayan, dünyadaki son gelişmelerle birlikte rekabetin şartlarının da değiştiğini anlatarak, önceden büyük balığın küçük balığı yediğini, ancak şimdi ise hızlı balığın yavaş balığı yuttuğunu kaydetti.


29 Aralık 2011. 10:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x