Bakan Eker “Avrupa birincisiyiz”


Bakan Eker: Türkiye tarımsal hasıla oranında Fransa, İtalya ve İspanya’yı geçti
 
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Adana’da haftalık yayımlanan Refleks Gazetesi’nce düzenlenen ”İş’e Yarayan Toplantılar” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ”Tarım-Gıda Politikaları ve Gıda Sektörüne Yansımaları Toplantısı”nda konuştu.

Bakan Eker, TÜİK’in verilerine göre Türkiye’nin geçen yılki kırmızı et üretiminin 781 bin ton civarında olduğunu, kayıt dışı üretimin de eklenmesiyle bu rakamın 1 milyon tonu bulduğunu söyledi. Eker, “Biz 1 milyon tonluk üretimimizin yanında sadece 160 bin tonluk bir ihracat yaparak fiyatları düzeltmeyi başardık. Et fiyatını kıymada ortalama yüzde 20, kuşbaşında ortalama yüzde 20-21 civarında düşürdük” dedi.

Bakan Eker sözlerine AB ile Türkiye arasında yapılan karşılaştırmaya dikkat çekerek devam etti: AB’de üretilen kırmızı etin tamamı sığır sayılıyor oysa bunun yüzde 45’i domuz eti.

AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

Bakan Eker Türkiye’nin tarım ve hayvancılıktaki başarısını şöyle açıkladı: “Türkiye ‘tarımsal hasıla’ oranında Fransa, İtalya, İspanya’yı geride bırakarak Avrupa birinicisi oldu. Dünya sıralamasında da 11. sıradan 8.ci sıraya çıktı. 2023 yılında Türkiye iki ülkeyi daha geride bırakarak 6. sıraya yükselecek.”

“Bir sektörün gelişmesinin ölçüsünün nereden nereye geldiğidir” diyen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 8 yıl önce tarımda çalışan 7,5 milyon kişinin 23 milyar dolarlık tarımsal hasıla elde ettiğini hatırlatarak şunları söyledi: “8 yıl önce ülkemizde 3 milyon 100 bin tarım işletmesi vardı. Türkiye, dünyada tarımsal hasılada 11, Avrupa’da 4. sıradaydı. Nüfusumuz da 63 milyondu. 2010 verilerine göre ise tarımda 5.7 milyon insan çalışıyor ve 61.8 milyar dolarlık tarımsal hasıla elde ediliyor. Türkiye’nin dünya sıralamasında şu anda 8’nci. Bunu ben söylemiyorum, dünya bankasının raporları söylüyor. Türkiye’nin geride bıraktığı ülkeler Fransa, İspanya ve İtalya böylece Avrupa’nın birincisi olduk. Tarım gibi tabiat şartlarına bağlı kontrol edemediğimiz birçok unsurun bulunduğu sektörde siz hasılanızı 3 kat artırıp 3 ülkeyi geride bırakıp Avrupa’nın birincisi oluyorsanız bu başarının ölçüsüdür. Önümüzdeki 7 ülkenin birkaçını gözümüz kesiyor, en az iki tanesini daha geride bırakacağız. Bizim stratejimiz ve genel perspektifimiz devam ederse 5 veya 6. durama geliriz.”

TÜRKİYE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ÜLKESİ

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker kamuoyu tarafından gözardı edilen bir gerçeğe de dikkat çekerek şöyle ded: Küçükbaş hayvanlar bizim coğrafyamıza daha uygun. Türkiye aslen sığırlara uygun bir coğrafya değil. Hatta bunu çok iyi anlatan bir de atasözümüz var ‘Buğdayla koyun gerisi oyun’ dedi.

Türkiye’deki hayvan sayıları ile ilgili doğru olmayan rakamların kamuoyuna duyurulduğunun altını çizen Eker, küçükbaş hayvan varlığında azalma olmasına karşın büyükbaşta ise verimlilik artışı yaşandığını bildirdi.

Eker, Türkiye’de ilk hayvan sayımının 1984 yılında yapıldığını ve önceki rakamların gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

”1984’de yapılan sayıma göre Türkiye’nin sığır varlığı 14 milyon iken bugün ise 11 milyon. 14 milyon adedin içerisindeki kültür ırkı sayısı ise 480 bin adet. Bugünkü 11 milyon rakamının içerisindeki kültür ırkı sayısı ise yüzde 38 oranında. Kültür ırklarının süt verimi ve et verimi ise yerli ırklara göre daha fazla. Sığır sayımız 11 milyon adet ama bunların verimi çok yüksek.

Küçükbaş, yani koyun ve keçi sayısındaki azalmanın önüne geçmek için besicilere önemli destekler sağlıyoruz. 2002’de 6 bin 800 hektar olan mera ıslahını, bizim dönemimizde 344 bin hektara çıkarttık. Ülkemizdeki koyun ve keçi varlığını çok iyi noktalara getirme kararındayız.”

TARIM ARAZİLERİMİZ ARTACAK

Tarımın geniş bir alanda değerlendirilmesi gerektiğini belirten Eker, Çukurova’da 500 bin hektar üzerinde tarıma elverişli arazinin bulunduğunu, bunun yüzde 64’ünün sulanabilir olduğunu ifade etti. Eker, Yedigöze Barajı’nın devreye girmesiyle 75 bin hektar araziye bu olanağın sunulacağını ve böylece yöredeki sulanabilir tarım arazisi miktarının yüzde 84’e çıkacağını söyledi.

ET İTHALATINDA GEREKLİ TEDBİRLERİ ALDIK

”Türkiye’de et ithalatını ilk defa bizim yaptığımız doğru değil” diyen Eker, şöyle konuştu:

”Geçmişte de et ithalatı yapıldı. 1997 yılında et ithalatının durdurulmasında benim de imzam bulunuyor. Devletin kayıtları ortada. Et ithalatını biz başlatmadık. Tedbir almamız gerekiyordu biz onları aldık. Hükümet olarak Türkiye’nin üretim gücünü artırıyoruz.”

Geçen yılın nisan ayında karkas et fiyatının 14 liraya çıkması üzerine gerekli önlemleri aldıklarını anlatan Eker, et ithalatı yapılmasını kararlaştırdıklarını vurguladı. Kararın ardından geçen yılın 26 Nisan tarihinden bugüne kadar 160 bin ton et ithalatı yaptıklarını anlatan Eker, böylece fiyatlarda da düşüşler meydana geldiğini belirtti.

Eker, ithalat kararı alırken besiciye yönelik tedbirler de aldıklarını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

”İthalattaki gümrük vergisini yüzde 45’e çıkarttık. Hayvanını mezbahaya götürerek kestirenlere hayvan başına 300 lira destek verdik. Bunun yanında faizsiz kredi desteği uygulaması başlattık. 1 Ağustos-31 Aralık 2010 tarihleri arasında, 48 bin 644 kişiye, toplam 3 milyar 600 milyon lira faizsiz hayvancılık kredisi kullandırdık. Faizsiz kredi kullandırmaya bu yıl da devam edeceğiz. Ayrıca, üreticiye yem bitkisi üretmeleri için de desteklerde bulunduk.”


Yazan - 10 Nisan 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x