Bakan Eker, Çatalca Kızılcaali’de Sulama Tesisi Açtı


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Çatalca’nın Kızılcaali Köyü’nde düzenlenen ”Çatalca-Kızılcaali Sulama Tesisi”nin açılış töreninde, tarım sektörünün, bilgi ve teknoloji, kredi, destek ve altyapı istediğini dile getirerek, ”Bunlar olmazsa tarım sektörü kalkınmaz, gelişmez” dedi.

 

Buradan yola çıkarak, destekleri 7,5 milyar liraya çıkardıklarını ifade eden Bakan Eker, kırsal kalkınma projelerini hayata geçirdiklerini, çiftçilerin verimli üretim yapması için 160 bin makine ve ekipman projesine 650 milyon lira destek verdiklerini anlattı.

 

Bakan Eker, Türkiye’de sulamanın, ”vahşi sulama” denilen ”salma sulama” yöntemiyle yapıldığını ve bu yöntemde, damla sulamaya oranla yüzde 20-80 arasında daha fazla su kullanıldığını kaydetti.Türkiye’de şahıslar, kooperatifler ve birliklerin damla yağmurlama sulama sistemleri kurması için proje başlattıklarını hatırlatan Bakan Eker, 60 bin 200 çiftçinin bu uygulamadan yararlanarak, 576 bin dekar alanda basınçlı sulama sisteminden faydalandığını belirtti. Bakan Eker, Kızılcaali Sulama Tesisi’nin 470 bin liraya mal olduğunu ve bunun 353 bin lirasının hibe olduğunu, projeyle 870 dekar arazinin sulandığını kaydederek, projenin 3 ayda tamamlandığını bildirdi.

 

Çatalca’daki arazinin önemli kısmının, çiftçi kayıt sistemi içinde bulunmadığına dikkati çeken Bakan Eker, ”Bunu da çözmemiz lazım. Çünkü şunu biliyoruz; bu arazi var, arazide üretim yapılıyor ama yapılan üretim ekonomik sistem içinde değil. Bunun için bizden yeteri kadar destek almıyor” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Tarım danışmanları için yıllık 30 bin lira

 

Bakan Eker, daha sonra vanayı açarak, tesisin açılışını gerçekleştirdi.

 


12 Temmuz 2012. 18:01
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x