Bakan Eker, Feshane’de Diyarbakır Günleri’ne katıldı


Diyarbakirtanitimgunleri2014

 

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, İstanbul Feshane’de düzenlenen Diyarbakır Tanıtım Günleri’ne katıldı.

 

Diyarbakır’ın, son 40 yıldır üzerinde kara bir gölge gibi duran ve Türkiye’nin gündemini işgal eden şiddet, terör ve çatışmayla anıldığını, şehrin güzelliklerinin ve değerlerinin ise bilinemediğini söyledi.

 

Bakan Eker, “Dicle’nin kıyısında onlarca medeniyete beşik olmuş, yukarı Mezopotamya’nın bütün medeniyetlerini emzirmiş o güzelim şehir bilinmez oldu. Küller altında bir mücevhere dönüştü. Türkiye’nin yaşadığı çatışmalarla, sıkıntılarla, terörle, şiddetle, kanla, gözyaşıyla tanınmayacak hale geldi. Oysa o şehir insanlığın Anadolu’daki bilinen 12 bin 500 yıllık yerleşik hayata geçişinin başladığı yerdir. Mimarisiyle dünyanın en muhteşem şehirlerinden birisidir” diye konuştu.

diyarbakir-feshaneye-tasindi_7334_dhaphoto3-730x547

Diyarbakır’ı bilmeyenlerin gidip görmesi tavsiyesinde bulunan Bakan Eker, şehrin sokaklarında binlerce yıl barışın dolaştığını söyledi. Bakan Eker, şunları kaydetti: “Ermeni de Süryani de Müslüman da Yahudi de Keldani de Kürt de Türk de Arap da herkes barış içinde yaşadı orada. Binlerce sene kimse kimsenin farklı bir düşüncede olmasından, farklı bir etnik yapıya, farklı bir inanca sahip olmasından rahatsızlık duymadı. Ne zaman ki biz barışın şifrelerini unuttuk, o zaman acılar gelip karabasan gibi üzerimize çöktü ve o güzelim şehir tanınmayacak hale geldi. Biz şimdi tekrar o şehre barışı hakim kılmanın çabası ve gayreti içerisindeyiz.”

 

Diyarbakır Tanıtım Günleri’yle şehrin güzelliklerinin İstanbul’a taşınmasını istediklerini belirten Bakan Eker, Osmanlı İmparatorluğu’nun 220 şehrinin yetiştirdiği şairlerin sıralaması yapıldığında Diyarbakır’ın 40’ın üzerindeki şairiyle İstanbul, Edirne, Bursa ve Konya’dan sonra 5. sırada yer aldığına dikkati çekti.

 

Diyarbakır Tanıtım Günleri’ne İstanbul Valisi Vasip Şahin, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile Diyarbakır milletvekilleri de katıldı.

 

Bakan Eker, protokol üyeleriyle birlikte etkinlik alanındaki standları gezdi.


Yazan - 24 Kasım 2014. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x