Bakan Eker’den Şanlıurfa’ya 33 Tesis Sözü


AW001005Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’le birlikte Şanlıurfa’da TÜMSİAD’ın düzenlediği geceye katıldı.

 

Geceye Bakanların yanı sıra AK Parti Şanlıurfa Milletvekillleri, Vali Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Eşref Ahmet Fakıbaba, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ve bürokratlar eşlik etti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin özellikle Şanlıurfa’nın fırsat alanının tarım ve hayvancılık olduğunu ve burada sınai markalar, ticari değeri yüksek markalar geliştirilecekse Şanlıurfa’nın tarım ve hayvancılık potansiyelini çok iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

 

  ŞANLIURFA’DA 950 BİN HEKTAR ARAZİ ÜZERİNDE TARIM YAPILIYOR

 

Şanlıurfa’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına kayıtlı 60 bin çiftçinin bulunduğunu söyleyen Bakan Eker, bu çitçilerin toplam 950 bin hektar üzerinde üretim yaptığını kaydetti. AKP hükümetinden önce Şanlıurfalı çiftçilerin yıllık 110 milyon para aldığını söyleyen Bakan Mehdi eker, Şanlıurfalı çiftçilerin 2012 yılı içerisinde karşılıksız hibe desteği olarak 693 milyon lira aldığını kaydetti.

 

ŞANLIURFA’YA 33 TARIMA DAYALI TESİS MÜJDESİ

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bakanlık olarak Şanlıurfa’ya şimdiye kadar tarıma dayalı 183 tesis yapıldığını, 53 potansiyel serasının olduğunu ve bu yıl için Şanlıurfa’nın müracaat ettiği tarıma dayalı 33 tesisi de bu yıl programa aldıklarının müjdesini verdi.  Bakan Eker daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “GAP Eylem planı çerçevesinde GAP şehirleri içerisinde 50 baş üstü hayvancılık işletmeleri tesis edenlere yüzde 35 ila yüzde 40 arasında hibe destek veriyoruz. Bütün bu desteklemeler, hibeler, tesisler, projeler Şanlıurfa’nın tarım ve hayvancılığını çok iyi bir dereceye getirmek için çok önemli. Türkiye’nin başka bir ili bu konuda Şanlıurfa ile yarışamaz”

 

  TEŞVİK PAKETLERİ GÜNDEMDE

 

Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ellerinde gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesi konusunda önemli veriler in olduğunu söyledi. Bakan Çelik, “Yani her anlamda Türkiye’de güzel şeyler oluyor tüm bunlar vatandaşlarımız ile birlikte gerçekleştirdik. 6 bölge olarak önemli bir teşvik paketi gündeme girdi. Şanlıurfa 6. Bölgede yani en avantajlı sıralamada. Şanlıurfa gelişiyor burada yatırımcı yer bulma konusunda sıkıntı çekiyor. İstihdam teşviki konusunda da önemli gelişmeler var” diye konuştu.

 

5084 SAYILI TEŞVİK YASASIYLA İLGİLİ YENİDEN ÇALIŞMA YAPILACAK

 

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Faruk Çelik son olarak 31 Aralık 2012’de sona eren 5084 sayılı teşvik yasası konusunda Başbakan Erdoğan ile görüşüldükten sonra yeniden çalışma yapılacağını söyledi.

 

Konuşmaların ardından TÜMSİAD tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e plaket verildi.


Yazan - 20 Şubat 2013. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x