Bakan Fakıbaba’dan Öğretmenler Günü Mesajı


 

 

“Eğitim ve öğretim, bir toplumun olmazsa olmaz değerlerindendir. Öğretmenlerimiz de bu kurumlarda geleceğimiz olan çocuklarımızı milli değerlerimiz doğrultusunda yetiştirmek, çağın gerektirdiği bilgi ve birikimi onlara kazandırmak gibi kutsal bir görev ifa etmektedirler.

 

Büyük Türkiye hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerlememiz, aynı zamanda eğitim sistemimizi her bakımdan geliştirmemizle yakından ilişkilidir. Zira ülkemizin 2023 hedeflerini gerçekleştirebilmesi; ancak vatanperver, bilinçli, birikimli nesillerle mümkün olabilecektir.

 

Bu özelliklere sahip nesilleri yetiştirecek olanlar ise değerli öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimizin evlatlarımızı bu hedeflerimiz doğrultusunda yetiştirip donatması, onlara Güçlü ve Büyük Türkiye sevdasını aşılaması büyük önem taşımaktadır.

 

Eğitim öğretim konusu ana önceliklerimiz arasında yer alan bir konudur. Bu doğrultuda bir taraftan eğitim öğretim sistemimizi reforme edip daha ileriye taşımaya dönük çalışmalar yaparken, öğretmenlerimizi de maddi ve manevi olarak toplumumuzda hak ettikleri saygın konuma taşıma noktasındaki gayretlerimiz devam edecektir.

 

Bizler, ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ sözlerindeki şuura sahip bir millet olarak, elbette ki öğretmenlerimize olan şükran borcumuzu hiçbir zaman layıkıyla ödeyemeyeceğimizin de farkındayız. Dolayısıyla öğretmenlerimizin şartlarını ne kadar iyileştirir isek onların hakkıdır diye düşünüyorum.

 

Eğitimin, bilginin, bilgilendirmenin hayatın her alanında hâkim olmasının da öneminin farkındayız. Bu anlayışla hareket ederek Bakanlık olarak biz de “Toprağı suyla, çiftçiyi bilgiyle buluşturma”nın çabası içerisindeyiz. Çiftçilerimizin bilgi ihtiyacını karşılamak, onların teknik ve uygulama kapasitelerini geliştirmek amacıyla çeşitli eğitim ve yayım faaliyetleri yürütüyoruz. Bu noktada bilgilendirme faaliyetinde bulanan her mühendisimiz, teknikerimiz, personelimiz bizim gözümüzde birer ‘öğretmen’dir. Bilinçli üretimin, tarımda verim ve kaliteyi artıran önemli bir parametre olduğunu düşünüyoruz. Bu anlayışla tarımsal kooperatifçilikten etkin su kullanımına, süt hijyeninden çobanlık eğitimine kadar birçok konuda çiftçilerimizi, üreticilerimizi bilgiyle buluşturma gayreti içerisindeyiz.

 

Bu vesileyle, Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, yurdumuzun dört bir yanında kutsal bir görevi icra eden tüm öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyor, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü yürekten kutluyorum.”


Yazan - 24 Kasım 2017. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x