Balıkçılar havaların soğumasını bekliyor


Av yasağının sona erdiği 1 Eylül gece yarısı ”vira bismillah” diyerek denize açılan balıkçılar, bir haftadan beri Doğu Karadeniz’de sürdürdükleri balık avında havaların sıcak olmasından dolayı istedikleri verimi alamadılar.
 
Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu,yaptığı açıklamada, balıkçıların Karadeniz’de yeni av sezonuna umutla başladığını, sezonun ilk haftası olmasına rağmen avlanan balık miktarının umut verici olduğunu, ancak yeterli olmadığını söyledi.

Hava sıcaklıklarının, dolayısıyla da deniz suyu sıcaklığının geçmiş yıllara oranla yüksek seyrettiğini, bu nedenle balıkların daha soğuk olduğu için derin sularda bulunduğunu, yemlenmek için de yukarı çıkmadığını belirten Mutlu, şunları söyledi:

”Avlanan balık miktarının düşük olmasında en büyük etken deniz suyu sıcaklığıdır. Şu anda deniz zemininde balık olduğunu biliyoruz. Ancak havanın sıcak olması ve beraberinde deniz suyunun sıcaklığının da artması balığın yüzeye çıkmasına engel oluyor. Bu yıl geçmiş yıllara nazaran daha sıcak geçiyor. Tek umudumuz önümüzdeki on günde sıcakların düşmesi.”

Balıkçıların Samsun ve Sinop açıklarında palamut avladığını dile getiren Mutlu, ”Balıkçılarla yaptığımız görüşmelerde o bölgede bol miktarda palamut bulunduğunu öğrendik. Dün bir teknemiz yaklaşık 300 kasa palamut yakaladı. Ama tabii ki şu anda balıkçının tek beklentisi, havaların soğuması ve av miktarının da artması” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Balık festivalinde vatandaşlara 20 ton balık dağıtılacak

Sezonun bereketli geçmesi dileğinde bulunan Mutlu, ”İnşallah vatandaşlarımıza ucuz balık yedirme imkanımız olur. Hem balıkçımızın kazanmasını, hem de vatandaşın yeterince balık yemesini istiyoruz” dedi.


8 Eylül 2010. 10:33
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x