Ruhsatsız Kümes Sorununa Çözüm İçin İlgili Bakanlar Devreye Girdiler


Türkiye’nin kanatlı et ihtiyacının yüzde 35’ini karşılayan Bolu yöresinde ruhsatı olmayan kümeslere çözüm arayışında son noktaya gelindi.

1980 yılları başlarında Hükümetin oluru ile Ziraat Bankasından verilen  kredilerle yapılan kümeslere çeşitli nedenlerle ruhsat alınamamış ve bugün bunların kaçak olduğu iddia edilerek kapanması çalışmaları hızlandı.Bu çalışmalara bir çözüm bulmak için bolu yöresi siyasileri tüm olanaklarını seferber ettiği gözlenmektedir.

KONU ERDOĞAN’A İLETİLDİ

Bu konu ile ilgili olarak Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın, ruhsatsız kümes sorununu Ankara’da katıldığı Ak Parti İl Başkanları Toplantısı’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüğünü ve sorunun çözümüne yönelik hazırladığı raporu Başbakan’a sunduğunu açıkladı.

Ömer Sayın,yaptığı açıklamada  “Son yapılan işlemler neticesinde il genelinde mühürlenen ruhsatsız kümes sayısının 77’ye ulaştığını gözlemlemekteyiz. Yaşanan krizin domino etkisi yaparak daha da büyümesinden endişe duymaktayız”dedi..

Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın, Milletvekili Ali Ercoşkun’la birlikte  parti binasında basın açıklaması düzenledi.

Ömer Sayın, açıklamasında, geçtiğimiz günlerde Ankara’da düzenlenen Ak Parti İl Başkanları Toplantısı’na katıldığını, toplantı sonrası ruhsatsız kümes sorunu hakkında hazırladığı raporu Başbakan Erdoğan’la bir araya geldiği görüşmede kendisine sunduğunu belirtti.
Ömer Sayın, tavuk ve hindi üretiminde Bolu’nun Türkiye ihtiyacının yüzde 35’ini tek başına karşıladığını işaret ederek, hükümetleri döneminde kanatlı sektöre büyük destek sağlandığını ve bu destek sonucunda yıllık 662 bin ton olan beyaz et üretiminin 1 milyon 520 bin tona ulaştığını kaydetti.

DİĞER HABERLER
Bolca Hindi Üreticileri İle Buluştu

3210 RUHSATSIZ KÜMESE KAPANMA TEHLİKESİ 

Ak Parti Bolu İl Başkanı Ömer  Sayın, açıklamasının devamında, sektördeki sorunlara ilişkin olarak, “Sektörün içinde bulunduğu ruhsat sorunu yıllarca çözümsüz kalmış ve günümüze kadar gelmiştir. Bu sektör Bolu’da doğrudan 8 bin kişiye iş imkânı sağlamaktadır. Bu rakamı aileleriyle birlikte hesaba kattığımızda 271 bin nüfusa sahip Bolu’nun 40 bin insanını direkt ilgilendiren bir sektördür. 1970’li yıllardan başlayarak yapılan tavuk çiftlikleri ne yazık ki o günün yanlış mülahazaları ile ruhsatsız olarak yapılmış. Devletten hibe ya da ucuz kredi imkânlarıyla çiftlik yapan üreticilerimiz inşaat ve yapı kullanma izinleri olmadığı için günümüzde Bolu ili genelinde 4000 olan çiftlik sayısından 3210 tanesi ruhsatsız konumda olduğu için büyük bir krizle karşı karşıya olduğumuz bir gerçektir. Bu kriz uzun yıllardan beri hem partimizin çözmek için uğraştığı, farklı siyasi partilerinde bu konuda çok çeşitli söylemleri içerisinde bulunduğu ama günümüze kadar somut bir adımın atılamadığı bir soru olarak günümüze kadar gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“KÜMESLER MÜHÜRLENİYOR

Il Başkanı Ömer Sayın, Ankara’da katıldığı il başkanları toplantısının sonrasında görüştüğü Başbakan Erdoğan’a ruhsatsız kümes sorununu ilettiğini ve konunun ne kadar vahim hale geldiği konusunda kendisine bilgi verdiğini söyledi. Sayın, “Geçmiş dönemlerde 66 kümese teftiş raporuna istinaden İl Özel İdaresi Encümeni tarafından çok büyük bir oranda ceza yazıldı. 9 Ağustos 2011 tarihindeki encümen toplantısında 66 adet kümese yazılan ceza 4 milyon 200 bin TL’dir. Ceza yiyen vatandaşlarımız diğer kümesleri de şikâyet ettiler ve geçtiğimiz hafta Çele Gölcük Köyü’nde 11 kümes daha mühürlendi. Bir domino etkisi yaratan bu kriz belki daha da büyüyecek ve belki sektör, belki Bolu’da yaşayan 40 bin vatandaşımız ciddi bir darboğazla karşı karşıya kalacak. Ben tüm bu konuları Sayın Başbakan’a arz edince kendisi konuya hemen el attı ve bizim yanımızda Tarım Bakanı’nı, Çevre ve Şehircilik Bakanı’nı, İçişleri Bakanı’nı çağırdı ve konuyu onlarla da paylaştım. Bu soruna da çok acilen çözüm bulunmasını istedik. Bu sorunun çözümü çok kolay değil ve sadece Bolu’yu ilgilendiren de bir sorun değil. Umuyorum ki tavuk üreticilerimizin, entegrelerimizin, buralarda çalışan vatandaşlarımızın sorunlarına uzun vadede çözüm getirecek bir çalışma başlamış bulunmaktadır. Tahmin ediyorum bir ya da bir buçuk ay içerisinde bu sorunun çözümü noktasında çok önemli adım atılmış olacaktır” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Tavuk Üretiminde Bazı Uygulamalar...Prof.Dr.F.Tahir Aksoy

BAŞBAKAN KONUNUN HALLEDİLMESİNİ İSTEDİ

Ömer Sayın, Başbakan Erdoğan’ın bu görüşme esnasında bakanlarına, “26 Ekim’de gerçekleşecek bir sonra ki il başkanları toplantısında Ömer Bey’den aynı sorunu duymak istemiyorum” sözleriyle talimat verdiğini dile getirdi.

 

 


2 Ekim 2011. 17:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

5 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Yusuf cansev
Yusuf cansev
12 yıl önce

SAYIN ÇİFTLİK DERGİSİ YÖNETİCİLERİ TAVUK ÜRETİCİLERİ OLARAK ACİL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ BEKLİYORUZ TAVUK KÜMESLERİNİN ÇALIŞMA RUHSATLARINDA YAŞANAN BÜROKRASİ KRİZİ Ben Mersin İli Tavuk Yetiştiricileri Birlik Başkanıyım.İlimizde toplam yedi yüzün üzerinde faaliyette olan tavuk çiftliği mevcuttur .Bu işletmelerin %90 nı 2006 yılından önce kurulmuş faaliyete geçmiş geri kalan 2006 yılından sonra faaliyete geçmiştir fakat Ülkemizde kuş gribi söylemlerinden dolayı yatırımlar o arada durmuştur ve bir kısmı 2008 yılında Dünya global ekonomik krizinden sonra sonra kurulup faaliyete geçmiştir .Bu durum sadece ilimize değil tüm yurdumuz için geçerlidir.Şu anda İlimiz ve tüm Yurdumuzdaki tavukçuluk işletmeleri büyük bir problemle karşı karşıya kalmıştır bu önemli sorun… Read more »

Yusuf cansev
Yusuf cansev
12 yıl önce

TAVUK ÇİFTLİKLERİNİN RUHSATLANDIRILMASINDA ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ 3285 SAYILI Hayvan Sağlık Zabıtası Kanununun 32/A maddesine dayanak olan 09.08.2006 tarih ve 6254 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Hayvancılık İşletmelerinin Kuruluş, Çalışma, Denetleme Usul ve Esaslarını içeren 2013 yılına kadar süre verilen 2006 yılından önce yapılmış ve sade Çalışma izni almaları gereken tavuk çiftliklerinin söz konusu yönetmeliğe göre ruhsatlandırılması verilmiş olan hakkın yok sayılmaması gerekmektedir. 2006 yılından sonra yapılan veya yapılacak olan kümesler yeni yönetmeliğe göre işlem görmesine bizde katılıyoruz, ama 2006 yılından önce yapılan kümeslere yeni yönetmelik şartlarının uygulanmaması ve konunun acilen çözümlenmesi gerekmektedir. Yeni yönetmelik kapsamında ilimizde bulunan kümeslere yapılan kapatma,… Read more »

ali evren
ali evren
12 yıl önce

.ben balıkesir ilinde etlik piliç yetiştiriciligi yapıyorum.kümeslerimiz daha önceden yapıldıgı için aynı sorunu bizlerde yaşamaktayız.bu soruna en yakın zamanda çözüm bulmanızı diliyoruz..

bülent bülent
11 yıl önce

bülent . balıkesir den yazıyorum aynı sorun bizdede var 2000 yılında kümes yaptık kimse bize böyle bir zorlukla karşılaşacağımızı bildirmedi bizler entregre olarak her geçen gün kümeslerimizi yeniledik ve yeniliyoruz ve şükürler olssun bunca sıkıntılara ramen hala ayakta kalmayı başardık bizlerin işcileride bizlerle beraber bu kümeslerden ekmek yiyiyor bizim kümeslerimiz şu andaki kanuna göre ruhsat alamayacak konumda yardımlarınızı bekliyoruz balıkesir bölgesinde ki kümeslerin %99 u da ruhsatsız…

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
5
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x